CentrumEduMed Ciąża i dziecko Temperatury nie możemy zobaczyć, ale możemy ją poczuć – jak działa termometr bezdotykowy?
Temperatury nie możemy zobaczyć, ale możemy ją poczuć – jak działa termometr bezdotykowy?

Temperatury nie możemy zobaczyć, ale możemy ją poczuć – jak działa termometr bezdotykowy?

0

Termometr jest najpowszechniej wykorzystywanym narzędziem diagnostycznym, zarówno w środowisku medycznym jak i domowym. Temperatura ciała człowieka jest jednym z podstawowych objawów, jakie przesyła nam nasz organizm. Dzięki przeprowadzonym pomiarom temperatury uzyskujemy informacje m.in. o: hipotermii, hipertermii, stanie zapalnym, infekcjach, zakażeniach, zaburzeniach hormonalnych, czy ewentualnym przedawkowaniu leków. Jak wiemy, nawet u zdrowej osoby możemy zaobserwować zmiany temperatury ciała. Wpływa na to: wiek, rytm dobowy, układ hormonalny u kobiet, aktywności fizyczna oraz zmiana temperatury otoczenia. Uzyskane wartości temperatury są również rozbieżne ze względu na miejsce pomiaru.

Średnie wartości temperatury mierzonej w:

– dole pachowym 36,6 C°,

– jamie ustnej 36,9 C°,

– w uchu 36,9 C°,

– rektalne 37,1 C°,

– na tętnicy skroniowej 36,6 C°.

Termometr kiedyś i dziś

Wartość pomiaru zależy również od termometru, jego rodzaju, ale przede wszystkim od właściwej obsługi urządzenia. Pierwszy termometr powstał już w 210 roku  p.n.e., był dziełem greckiego pisarza i mechanika Filiona z Bizancjum. Pierwszy precyzyjny termometr  został stworzony w  XVIII  przez Gabriela Fahrenheita. Zaś pierwszy tremometr rtęciowy został wprowadzony przez Andersa Celsiusa w roku 1742. Celsius wprowadził również nową skalę podziału wartości temperatury, skalę którą obecnie znamy jako skalę Celsjusza. Skala, którą zaproponował Celsius była odwrotna do współczesnej. Naukowiec ten przyjął jako zero temperaturę wrzenia wody (obecnie zerem jest temperatura jej krzepnięcia), a jako sto stopni wybrał punkt, w którym woda zamarza (współcześnie za 100 przyjęto punkt wrzenia). Oznacza to, że w pierwotnej skali Celsjusza temperatura pokojowa odpowiadała 80 stopniom (dziś 20). Temperatura ciała człowieka w tej pierwotnej skali wynosiła 63,4 stopnia (współcześnie 36,6). Przez kilka kolejnych dekad najpowszechniejszym termometrem, wykorzystywanym zarówno w warunkach domowych, jak i w warunkach szpitalnych był termometr rtęciowy. Niestety wraz z biegiem lat i postępem medycyny zaobserwowano poważne mankamenty tych urządzeń m.in. termometry te często ulegały stłuczeniu czy przegryzieniu, zaś rtęć, która wydostawała się na zewnątrz stanowiła istotne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt. Ponadto pomiar temperatury trwał kilka minut i był szczególnie uciążliwy w mierzeniu temperatury małym dzieciom, zwłaszcza niemowlętom oraz przy mierzeniu temperatury w warunkach pogotowiarskich. W 2007 roku Komisja Europejska wycofała z obiegu termometry rtęciowe, a ich miejsce bardzo szybo zostało zajęte przez morze alternatywnych termometrów. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a co najważniejsze – pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.

Podstawowy podział termometrów:

– termometr szklany,

– termometr elektroniczny klasyczny,

– termometr elektroniczny sensorowy,

– termometr elektroniczny bezdotykowy na podczerwień,

– termometr owulacyjny.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym termometrem w gabinecie lekarskim, czy na oddziale szpitalnym, jest termometr elektroniczny bezdotykowy, termometr działający na podczerwień. Przyjrzymy się mu dokładniej. Termometry bezdotykowe do środowiska medycznego wkroczyły z gastronomii oraz z gałęzi przemysłowych. To tam powszechnie używano narzędzi zwanych pirometrami. Pirometr pozwalał mierzyć temperaturę z pewnej odległości, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z innym ciałem. Metoda działania oparta jest na powszechnie występującym zjawisku promieniowania podczerwonego. Promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię (żywą i martwą), która ma wyższą temperaturę od zera bezwzględnego. Promieniowanie cieplne jest niewidzialne dla ludzi gołym okiem. Możemy je zaobserwować i zmierzyć za pomocą noktowizora. Noktowizor jest urządzeniem, które pozwala nam widzieć w ciemności. Aparat rejestruje promieniowanie podczerwone. Pirometry podobnie jak noktowizory mierzą stopień promieniowania podczerwonego. Termometry bezdotykowe również wykorzystują technologię podczerwieni. Kierunkowe czujniki podczerwieni odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego docierającego do sensora. Dla dokładności pomiaru sensor jest umieszczony w głęboko tulejce i dociera do niego tylko promieniowanie z jednego kierunku. Eliminuje to ryzyko rejestrowania temperatury pobliskich źródeł ciepła. W zależności od modelu, czy producenta termometry będą wykorzystywać różną skalę pomiarową.

Zalety korzystania z termometru bezdotykowego

  1. Bezinwazyjność – ta cecha jest szczególnie pożądana przy badaniu przeprowadzonym na wielu pacjentach. Dzięki termometrom bezdotykowym eliminujemy bezpośredni kontakt z pacjentem. Pomiar przeprowadzamy średnio 5-3 cm od ciała pacjenta. To ogranicza ryzyko zakażeń, przenoszenia zarazków (szczególnie istotne na oddziałach szpitalnych). Ponadto możemy przeprowadzić pomiar nie budząc pacjenta. Wartość szczególnie istotna u chorych w okresie pooperacyjnym, kiedy wymagają odpoczynku. Dodatkowo jeśli pacjent cierpi, doznał urazu, ma ograniczoną ruchomość, bezdotykowy pomiar redukuje niepotrzebny ból i dyskomfort. Ta funkcja skraca nam czas na dezynfekcję oraz redukuje koszty. Termometry bezdotykowe najczęściej maja plastikowe obudowy, które wymagają podstawowej higieny – przetarcia z kurzu. Ważne: nie dezynfekujemy sensora alkoholem, czy innym środkami chemicznymi, może to uszkodzić mechanizm.
  1. Szybki, dokładny powtarzalny pomiar – biorąc pod uwagę termometr bezdotykowy Thermoflash LX 26 Evolution, to 0,28 s. Ta funkcja przy wielu chorych, skraca czas pracy. Umożliwia szybki i miarodajny pomiar u małych dzieci, którym ciężko usiedzieć spokojne w nieruchomej pozycji. W akcjach ratunkowych np. przy hiper- i hipotermii zwiększa szanse na przeżycie pacjenta.
  1. Szeroka skala pomiarowa, jej zakres zależy od modelu oraz producenta. Skala z przedziału 0- 100 C wykorzystywana m.in. w termometrach Thermoflash pozwala na pomiar nie tylko temperatury ciała, ale również płynów i otoczenia. Np. temperatura w lodówkach z lekami i szczepionkami, na sali zabiegowej czy w gabinetach lekarskich- procedury związane z przepisami BHP.
  1. Czytelny, elektroniczny wyświetlacz. Dodatkowo w pirometrach marki Visiomed, ekrany są podświetlane. W nocy nie trzeba palić światła i budzić pacjenta.
  1. Funkcje specjalne – w zależności od wyboru producenta czy konkretnego modelu, elektroniczne termometry bezdotykowe posiadają szereg dodatkowych opcji Np. zmiana koloru wyświetlacza w zależności od temperatury THERMOFLASH LX-361T, funkcje głosowe THERMOFLASH LX- 260, funkcje zapamiętywania, ładowarka oraz trwałe ustawienia kalibracji THERMOFLASH PRO LX-261.

Termometry bezdotykowe – cena

Niewątpliwe jedną z najczęściej opisywanych wad jest cena. Termometry bezdotykowe w zależności od modelu mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Najdroższe są aparaty przeznaczone do środowisk szpitalnych. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku termometrów firmy Visiomed, za ceną stoi jakość, doświadczenie, wiarygodność oraz  trwałość. Przy zakupie termometru na podczerwień należy wystrzegać się dużych promocji cenowych. Bardzo często producenci oferują nam termometr w dużo niższej cenie. Wyglądem taki pirometr do złudzenia przypomina termometr bezdotykowy na podczerwień, w rzeczywistości jest prostym termometrem sensorowym (termometry sensorowe nie dają w pełni miarodajnego pomiaru). Na zdrowiu swoim, czy swoich pacjentów nigdy nie należy oszczędzać. Raz poniesiony wydatek na markowy termometr gwarantuje nam długi czas użytkowania. Gwarancja firmy Visiomed sięga 2 lat (ok. 40 000 pomiarów). Termometry na podczerwień przy upadku z wysokości mogą ulec zniszczeniu. Następstwem wstrząsu jest najczęściej pęknięcie lusterka. Wówczas termometr nie może być naprawiony. Dlatego też zaleca się szczególna uwagę.

Podstawowe zasady pomiaru termometrem bezdotykowym

Bardzo często użytkownicy różnych typów termometrów, w tym pirometrów na podczerwień, zgłaszają, iż ich urządzenie ,,nieprawidłowo mierzy.” Na co warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku termometrów na podczerwień? W pierwszej kolejności zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Termometry mogą mieć różne zalecane miejsca pomiaru np. termometr Thermoflash LX 26 – prawa tętnica skroniowa. Dlatego też kiedy pielęgniarka z przyzwyczajenia mierzy temperaturę na przedniej części czoła, uzyskany pomiar może być niemiarodajny. Należy pamiętać, iż termometry te są bardzo dokładne. Nie zaleca się przeprowadzać takiego badania zaraz po wejściu z dworu, czy po spaniu. Nagrzane czoło od poduszki może zawyżać pomiar. Pomiar należy przeprowadzać na czystej (pozbawionej kremu, maści czy podkładu) twarzy. Zdarzają się również przypadku omyłkowej zmiany ustawień menu. Np. zmiana opcji pomiaru z powierzchni na ciało lub płyn, ze stopni Celsjusza na Fahrenheita, czy przywoływanie zapamiętanych wartości temperatur. Tutaj pomoże tylko dokładnie zapoznanie z instrukcją oraz wyrobienie z czasem podstawowych przyzwyczajeń personelu medycznego.

4/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne