CentrumEduMed Medycyna Bezbolesne i bezstresowe leczenie zębów
Bezbolesne i bezstresowe leczenie zębów
0

Bezbolesne i bezstresowe leczenie zębów

0

Jeszcze nie tak dawno wizyta u dentysty kojarzyła się nam niekoniecznie dobrze. Na szczęście dzisiaj nawet usunięcie zęba, tym bardziej leczenie, nie musi być niczym traumatycznym. Istnieje wiele metod znieczulenia, dzięki którym zapomnimy o strachu i zaczniemy dbać o nasze zęby.

Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosowane są różne rodzaje znieczulenia. Najczęściej znieczula się miejscowo, za pomocą specjalistycznych środków farmakologicznych, gazem rozweselającym czy nawet w narkozie ogólnej. Oczywiście dostępne są również mniej konwencjonalne znieczulacze, np. hipnoza, akupresura czy akupunktura.

Znieczulenie miejscowe jest najpopularniejsze. W ten sposób blokuje się odczuwanie bólu i temperatury wskutek wyłączenia na określony czas przewodnictwa nerwowego konkretnego miejsca. Najprościej zaaplikować na śluzówkę żel czy spray z zawartością lignokainy. Może to być skuteczne jedynie w przypadku silnie rozruszanych zębów mlecznych czy przed znieczuleniem inwazyjnym, tj. wkłuciem igły ze znieczuleniem, czy skalingiem.

W bardziej zaawansowanych stanach i leczeniu inwazyjnym wskazane jest stosowanie głębszego znieczulenia. Do stosowanych zwykle lignokainy, mepiwakainy czy arykaniny można dodawać adrenalinę czy noradrenalinę dla wydłużenia stanu znieczulenia i jego wzmocnienia.
Rodzaj znieczulenia powinien być poprzedzony wywiadem lekarza z pacjentem. Pytania dotyczą ciśnienia krwi, przebytych chorób, alergii, chorób tarczycy i wielu innych, w tym podejrzenia ciąży.

Dla głębszej aplikacji znieczulenia stosuje się najczęściej cienką igłę, chociaż zdarzają się aplikacje strzykawką bezigłową. Najnowsze osiągnięcia technologiczne umożliwiają sterowanie elektroniczne aplikacji znieczulenia – komputer sam dobiera dawkę i aktywuje „wstrzyk” znieczulenia.

Niektóre osoby panicznie boją się wizyt u stomatologa. Tu pomocne mogą okazać się środki farmakologiczne, uspokajające przed zabiegiem. (np. midazolam, po którym pacjent staje się senny i uspokojony). Taki stan można osiągnąć także wprowadzając leczenie z muzyką relaksacyjną czy aromaterapią.

Narkoza to forma znieczulenia ogólnego, z przeznaczeniem dla najbardziej opornych pacjentów lub tych, gdzie ingerencja stomatologiczno-chirurgiczna wymaga takiego znieczulenia. Oczywiście wszelkie badania i wskazania do znieczulenia ogólnego konsultowane są z anestezjologiem. Środki znieczulające podawane są pacjentom wziewnie lub dożylnie, stosuje się identyczne działania, jak podczas operacji. Ryzyko powikłań jest dużo większe w takim znieczuleniu, niż w innych stosowanych tradycyjnie w gabinetach.

Sedacja – leczenie na wesoło

Gaz rozweselający znany jest od 1844 roku, kiedy to zastosował go po raz pierwszy amerykański stomatolog podczas zabiegu usuwania zęba. Od tego czasu trwale bada się tą metodę i z badań wynika, że jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych. Podtlenek azotu podawany jest pacjentom w formie wziewnej, działa uspokajająco i  znieczulająco. Podtlenek azotu powoduje rozluźnienie, pacjent czuje mrowienie i lekkie osłabienie, ale nie odczuwa bólu. Cały czas zachowany jest kontakt słowny, choć zdania wypowiadane przez pacjenta zwykle są pozbawione jakiegokolwiek sensu. Jest za to posłuszny i chętnie wykonuje wszelkie polecenia stomatologa. Zaletą tej metody znieczulenia  jest chwilowa amnezja – pacjent nie do końca pamięta poszczególne fazy zabiegu.

Dla kogo gaz rozweselający?

Idealnie sprawdza się w trakcie leczenia dzieci, nawet tych najmłodszych. Czasami trudności związane są z aplikowaniem gazu, więc założeniem specjalnej maseczki i podaniem gazu. Podczas wizyt adaptacyjnych warto na to zwrócić uwagę i przyzwyczaić małego pacjenta do maski. Niestety znieczulenie gazem rozweselającym nie jest często praktykowane, a przecież to jedna z bezpieczniejszych i nieszkodliwych metod.

Wskazania do sedacji:

  • strach przed leczeniem
  • strach przed znieczuleniem miejscowych, zwłaszcza wkłuciem igły
  • nadpobudliwość
  • długi i wyczerpujące zabiegi chirurgiczne czy protetyczne
  • odruchy wymiotne w trakcie leczenia
  • czyszczenie zębów u wrażliwych pacjentów.

Oczywiście jak w każdej metodzie, tak i w znieczuleniu gazem są przeciwwskazania. Do podstawowych należą przeziębienia, przerost migdałków, początkowe stadia ciąży, stwardnienie rozsiane, choroby oskrzeli i rozedma płuc, choroby psychiczne, alkoholizm czy brak chęci współpracy ze strony pacjenta.

Zaletą gazu jest możliwość całkowitego rozluźnienia i przebywania w wyjątkowym stanie w trakcie zabiegu, co niweluje jakiekolwiek lęki i obawy. Po zabiegu można spokojnie, po upływie ok. 30 minut, kierować samochodem. Nie odnotowano wyraźnych działań niepożądanych.

Warto też wspomnieć o metodach niekonwencjonalnych, które w wierzeniu niektórych osób pozwalają na znieczulenie i poddanie się leczeniu czy innym zabiegom bez użycia środków farmakologicznych. Może to być hipnoza, akupunktura czy akupresura. Takich form znieczulenia nie stosuje się zbyt często, choć stan hipnozy uznany jest za skuteczny, pod warunkiem, że personel przeszkolony jest właściwie w takich metodach.
Przed podjęciem decyzji o rodzaju znieczulenia należy poznać wszelkie wady i zalety wybranych rozwiązań. Zwykle prywatne gabinety znieczulenie miejscowe wliczają w cenę zabiegu, za inne należy odpowiednio dopłacić.

Artykuł przygotowany przez gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu z Częstochowy oferujący miedzy innymi znieczulenie podtlenkiem azotu czyli gazem rozweselającym.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne