CentrumEduMed Dieta Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?
Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

0

Coraz więcej osób liczy się ze swoim zdrowiem. Idealnie białe oraz zdrowe zęby to dla wielu wyznacznik licznych sukcesów – zaczynając od tych osobistych, na zawodowych kończąc. Nie dziwi zatem rosnąca popularność zabiegów wybielania zębów. Metod jest wiele, ale do najchętniej wybieranych należy chyba wybielanie nakładkowe – wykorzystuje się tutaj nakładki wybielające, co jest wyjątkowo tanie, a także skuteczne i długotrwałe. Tą metodą można samodzielnie wybielić zęby, jednakże mimo wszystko zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego stomatologa, gdyż takie przedsięwzięcie może się skończyć nadwrażliwością zębów.

Wybielanie nakładkowe

Nie da się ukryć, iż nakładki wybielające to jedna z najpowszechniejszych metod wybielania zębów pod nadzorem stomatologa. Wykonuje się tutaj spersonalizowane w laboratorium przeźroczyste nakładki. Do tychże nakładek wybielających aplikowany jest specjalny żel o odpowiednim stężeniu. Nakładki wybielające powinno się nakładać na noc, tuż przed snem. Wybielanie tą metodą trwa zwykle kilka nocy z rzędu, niekiedy co nakładki zakłada się co drugą noc. Efekty zaczyna się zauważać już po dwóch, trzech dniach, natomiast cały ten proces trwa około dwa tygodnie. Jeśli nakładki wybielające zakończyły już swoje zadanie, to teraz pacjenta czeka specjalna biała dieta.

Jak postępować po wybieleniu zębów?

Jeśli chce się maksymalnie utrwalić efekty wybielania zębów, zaleca się pacjentom stosowanie białej diety. Jeśli nakładki wybielające posłużyły do przeprowadzenia tego procesu, to powinno się przestrzegać tejże diety pomiędzy wszystkimi sesjami wybielania oraz siedemdziesiąt dwie godziny po zakończeniu ostatniej sesji.

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta charakteryzuje się wyeliminowaniem produktów spożywczych, które wyróżniają się intensywnym zabarwieniem.  Niezależnie od tego, czy kolor wynika z zawartości barwników roślinnych, czy też sztucznych należy zastosować się do wskazań tejże diety i spożywać jedynie produkty jasno zabarwione oraz pozbawione barwników. Aby uniknąć barwników spożywczych dobrze jest znać ich oznaczenia na etykietach – są to produkty opatrzone symbolami od E100 do E199. Kolor biały oznaczony jest znakiem E170 – czyli węglan wapnia – oraz E171 – dwutlenek tytanu.

Jeśli nakładki wybielające posłużyły do przeprowadzenia wybielania zębów, to należy wystrzegać się szczególnie takich produktów jak: kawa, cola, herbata, czerwone wino, czarne porzeczki, jagody, buraki oraz wszelakie napoje gazowane i soki. Co więcej, aby uniknąć kontaktu napoju z zębami, można skorzystać ze słomki – pozwoli to zminimalizować ryzyko zabarwienia szkliwa. Warto jeszcze wspomnieć, iż podczas wybielania odradza się palenie papierosów. Po wybielaniu powinno się wystrzegać także bardzo zimnych i bardzo gorących posiłków oraz napojów.

Znaczenie białej diety

Jak powszechnie wiadomo, wybielanie zębów pozwala na nabranie przez nie jaśniejszego koloru. Jednakże wówczas zęby tracą dużo wody, toteż bezpośrednio po zabiegu zachowują się niemalże jak gąbka i pochłaniają ze znacznie większą intensywnością wszelakie barwniki z napojów i pożywienia. Jeśli takowy barwnik zostanie wchłonięty w okresie pozabiegowym, to wówczas może on zmienić barwę szkliwa – w skrajnych wypadkach może spowodować nawet całkowite cofnięcie efektu uzyskanego za pomocą nakładek wybielających oraz innych metod. Dlatego też niezwykle znaczące w tej sprawie jest zastąpienie napojów i jedzenia silnie barwiących zęby. Biała dieta powinna trwać co najmniej 48h po zabiegu, ale stomatolodzy zalecają jej utrzymanie od trzech do nawet czternastu dni. Okres ten uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych nawyków osoby, a także od stopnia porowatości zębów.

Źródło: StyleWhite.pl – Skuteczne wybielanie zębów.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne