CentrumEduMed Dieta Czy picie piwa jest zdrowe?
Czy picie piwa jest zdrowe?

Czy picie piwa jest zdrowe?

0

Piwo to trunek, który towarzyszy ludzkości od ponad 6000 lat. Choć wielce prawdopodobne jest, że piwo było znane znacznie wcześniej, to właśnie na tabliczkach Sumerów odnaleziono pierwsze informacje o wytwarzaniu złocistego trunku. Przez wiele wieków było trunkiem mniej lub bardziej popularnym. Kult piwa rozwinęli Egipcjanie. Grecy i Rzymianie z kolei wyżej cenili wino. Piwo do łask powróciło wraz ze średniowieczem i na dobre zagościło na stołach całego świata.

W Polsce piwo zawsze było popularnym trunkiem. Już Bolesław Chrobry był ponoć jego amatorem. Obecnie piwo jest produkowane w takiej ilości odmian, że trudno je zliczyć. Jako trunek ma fantastyczne walory smakowe, wśród których każdy może wybrać coś dla siebie. Ale czy piwo jest zdrowe? Czy źle wpływa na naszą sylwetkę? To pytania, które do dziś budzą żywe dyskusje nie tylko wśród smakoszy chmielowego trunku, ale również wśród naukowców na całym świecie.

Co dobrego znajdziemy w piwie?

Piwo zawiera w sobie dużą ilość witamin z grupy B (B, B1, B2, PP, B12), które sprzyjają zdrowiu skóry i układowi nerwowemu. Znajdujący się w piwie chmiel wykazuje właściwości bakteriobójcze, a także zwalcza wolne rodniki. Wypicie kufla piwa od czasu do czasu zmniejsza w żółci poziom cholesterolu, dzięki czemu chroni przed kamicą żółciową, zapobiega osteoporozie, a także łagodzi zapalenia stawów i doskonale koi nerwy. To również doskonały środek nasenny.

W jakim piwie znajdziemy najwięcej dobroczynnych właściwości? W piwach, które zawierają mnóstwo chmielu, a więc w odmianach wysoko-chmielowych (bitter, stout oraz altbier).

Badania japońskich naukowców

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Sapporo, piwo zawiera przeciwutleniacze oraz witaminy wzmacniające organizm. Odkryciem naukowców z kraju kwitnącej wiśni jest jeszcze kwas znajdujący się w chmielu, który posiada cechy antywirusowe i przeciwzapalne.  Jednak, zdaniem naukowców, piwa nie można traktować jak lekarstwa, gdyż może to być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Żeby chmiel rzeczywiście działał, należałoby spożyć około 10 litrów piwa, co może mieć zgubny skutek dla naszego organizmu. Nie zalecamy więc tej metody leczenia.

Rozgrzej się piwem

Piwo nie musi kojarzy się tylko z zimnym, orzeźwiającym trunkiem. Jesienią i zimą bardzo popularny jest tak zwany grzaniec, czyli grzane piwo, posiadające właściwości rozgrzewające. Jednak i ten sposób należy stosować ostrożnie. Przede wszystkim dlatego, że alkohol rozgrzewa organizm tylko pozornie rozszerzając naczynia krwionośne i przyspieszając krążenie. Dzięki działaniu alkoholu rozgrzane krwinki z wnętrza organizmu trafiają do układów bliżej wierzchniej warstwy skóry, dzięki czemu odczuwamy chwilowe ciepło. Krew jednak szybko się wychładza i trafia z powrotem do układu bliżej serca, gdzie temperatura jest nieco wyższa. Organizm potrzebuje chwili czasu, by ponownie rozgrzać krew do odpowiedniego poziomu. Dlatego właśnie sugerujemy, by grzane piwo pić w domu, pod kocem i nie wychylać się na zewnątrz.

Piwo z miodem dobre na wszystko

Gdy zaczyna dopadać nas przeziębienie, albo wróciliśmy do domu przemarznięci, wówczas najlepiej napić się piwa z miodem. Aby przygotować ten trunek należy przygotować pół litra jasnego piwa, trzy łyżeczki miodu lipowego oraz cztery goździki.

Piwo należy wlać do garnka i powoli podgrzewać. W międzyczasie dodajemy miód i goździki. Tak przygotowane piwo najlepiej pić wieczorem w ciepłym łóżku, dzięki czemu łatwiej będzie wypocić bakterie. To doskonały sposób na przeziębienie i zatkany nos.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne