CentrumEduMed Psychologia Detoks alkoholowy – co to jest
Detoks alkoholowy – co to jest

Detoks alkoholowy – co to jest

0

Osoba regularnie nadużywająca alkoholu nie potrafi samodzielnie pozbyć się problemu. Nawet wówczas, gdy stan zdrowia wymaga szybkiego odstawienia alkoholu, choremu trudno przestać pić, ponieważ uzależnienie odciska się głębokim piętnem zarówno na ciele, jak i psychice. Z pomocą osobom pragnącym zerwać z nałogiem przychodzi nowoczesna terapia znana jako detoks alkoholowy.

Co kryje się pod pojęciem detoksu?

Detoks to potoczne określenie leczenia metodą detoksykacji. Nazwa terapii pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „usuwanie toksyn”. W przypadku detoksu alkoholowego terapia stosowana jest wówczas, gdy chora osoba nie potrafi przerwać ciągu alkoholowego i wymaga specjalistycznej pomocy.

Nagłe odstawienie alkoholu często prowadzi do pojawienia się halucynacji alkoholowych. Pacjenci doznają omamów wzrokowych, słuchowych i dotykowych, zdając sobie jednocześnie sprawę, że ich odczucia są wynikiem odstawienia toksycznej substancji. Objawy zwykle ustępują w ciągu 48 godzin. Pojawienie się omamicy, czyli ostrych halucynacji, które mogą doprowadzić do targnięcia się na życie własne lub zagrozić życiu innych osób, związane jest z ciągiem alkoholowym, trwającym przez wiele miesięcy, a nawet wiele lat. Taki stan wymaga pilnej hospitalizacji.

Uzależnienie od alkoholu ma wpływ na psychikę chorego. Wszystkie poczynania są zwrócone na chęć zdobycia używki i zaspokojenia alkoholowego głodu. W czasie odtruwania organizmu, poprawia się stan nerwów. Osoba uzależniona przestaje skupiać się na potrzebie dostarczenia organizmowi alkoholu. To najlepszy moment, by podjąć ważne decyzje o zaprzestaniu picia i poddaniu się leczeniu.

Kiedy potrzebna jest detoksykacja?

Nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje pojawieniem się licznych objawów świadczących o uzależnieniu. Niepokojącym sygnałem jest coraz częstsze sięganie po kieliszek, w celu poprawy nastroju i ucieczki od codziennych problemów. Osoba uzależniona nie waha się przed spożyciem alkoholu w pracy, wsiada pijana do samochodu stając się zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Decyzja o poddaniu się odtruciu alkoholowemu pozwoli na szybkie przerwanie ciągu i będzie pierwszym krokiem w stronę trzeźwości. Jednak podjęcie leczenia i udział w psychoterapii wymagają samozaparcia i determinacji.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Detoksykacja podejmowana jest po wyrażeniu przez pacjenta zgody na przeprowadzenie zabiegu. Wszystkie procedury przebiegają pod nadzorem lekarza specjalisty, który oceni stan zdrowia chorego i pomoże pacjentowi pokonać skutki zespołu abstynencyjnego – wzmożoną potliwość, drgawki, lęki, zaburzenia rytmu serca, gorączkę, wysokie ciśnienie, a także omamy, również takie, które zaburzają realne postrzeganie rzeczywistości. Ich intensywność uzależniona jest od ilości spożytego alkoholu, a także od czasu przebywania pacjenta w ciągu alkoholowym.

W czasie odtrucia alkoholowego choremu, w kroplówce, podawane są płyny nawadniające oraz leki. Lekarz przez cały proces odtruwania prowadzi monitoring stanu zdrowia pacjenta, co pozwala na szybką reakcję w przypadku nagłego pogorszenia i nasilenia się objawów odstawiennych.

Dzięki detoksowi wraca do normy poziom elektrolitów, z organizmu zostają wydalone metabolity poalkoholowe, a choremu udaje się spokojnie zasnąć. Pozytywny wpływ detoksu na psychikę pacjenta przejawia się w uspokojeniu zachowania, mniejszej drażliwości i pozbyciu się bólu. Poprawa samopoczucia pozwoli na świadome podjęcie dalszego leczenia i docenienie dobroczynnego stanu abstynencji na ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Bardzo istotną sprawą jest zapewnienie pacjentowi komfortowych warunków. Chory poddany detoksowi we własnym domu czuje się bezpiecznie i szybciej zareaguje na leczenie. Zabiegi odtruwające przeprowadzane są przy zachowaniu pełnej dyskrecji. Detoks przeprowadzany jest również w specjalistycznych placówkach, pod okiem doświadczonego personelu medycznego – takie rozwiązanie zaleca się szczególnie w przypadku ostrego zespołu abstynencyjnego.

Przeprowadzenie detoksu jest wstępem do leczenia alkoholizmu, o czym informuje pacjenta lekarz, wskazując dalszą drogę postępowania, ze wskazaniem potrzeby uczestniczenia w psychoterapii prowadzonej przez specjalistyczne placówki.

3/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne