CentrumEduMed Zdrowie Fakty i mity dotyczące domów opieki
Fakty i mity dotyczące domów opieki
0

Fakty i mity dotyczące domów opieki

0

Wiele osób zajmuje się osobami starszymi, nie każdy jednak ma takie możliwości. Dlatego na ile to możliwe, korzystają oni z pomocy domów opieki. Taka decyzja jest jednak dla większości trudna. Z jednej strony wiąże się to z wyrzutami sumienia, z drugiej z lękiem o to, czy krewny otrzyma w danym ośrodku dobrą opiekę. Domy seniora różnią się pomiędzy sobą standardem, jak również ceną, na którą wpływ ma również zakres opieki. W przypadku prywatnych domów opieki, przyjęcie odbywa się w zasadzie zaraz po tym, jak wyrazimy taką chęć. W przypadku placówek publicznych będziemy musieli najpewniej dłużej poczekać.

Jak wybrać dom opieki?

To zrozumiałe, że rodzice czują się najlepiej w swoim domu. Inną możliwością jest również przeniesienie ich do nas. Problemem staje się jednak to, gdy wymagają oni nieustannej opieki, a nas bardzo często nie ma w domu. To właśnie z tej przyczyny szukamy zazwyczaj domu opieki. W tym momencie pojawia się istotne pytanie o to, w jaki sposób powinniśmy wybrać dom opieki. Zacząć możemy od przejrzenia oferty domów. Następnie wybrać te z punktów, które najbardziej przypadną nam do gustu i te właśnie odwiedzić. Gdy dotrzemy na miejsce, warto porozmawiać z pracownikami oraz mieszkańcami placówki. O ile oczywiście jest to możliwe. Opinie seniorów będą zapewne bardziej obiektywne, niż to, co na ten temat mają do powiedzenia pracownicy. Podczas dokonywania wyboru domu seniora warto zwrócić uwagę na odległość, jaka dzieli tę placówkę od naszego domu. Wygodnie będzie, jeśli wspomniana odległość będzie stosunkowo niska. Wtedy w celu odwiedzenia naszego rodzica nie będziemy musieli się specjalnie przygotowywać. Również w razie jakiejkolwiek potrzeby spowodowanej nagłym wypadkiem, będziemy mogli szybciej dotrzeć. Istotną kwestią jest również opieka medyczna, nie każdy z domów opieki takową posiada, a jest ona ważna. Punkt, o którym nie można zapomnieć, to cena, która dla wielu jest czynnikiem decydującym. Zazwyczaj renta lub emerytura seniora nie wystarczają na to, by w pełni pokryć wydatki związane z przeniesieniem do domu spokojnej starości. Dlatego zazwyczaj konieczna jest pomoc finansowa bliskich.

Mity dotyczące domu seniora

Prze lata narosły różne przekonania związane z domami seniora, w zdecydowanej większości nie można ich jednak nazwać prawdziwymi. Mowa między innymi o przekonaniu, które mówi, że starszemu człowiekowi nigdzie nie jest tak dobrze, jak w domu. Jest w tym nieco prawdy, ale tylko pod pewnymi względami. Otóż starsze osoby są bardzo przyzwyczajone, do miejsca swojego zamieszkania, jednak w momencie w którym potrzebują specjalistycznej opieki, lepiej oddać ich pod czujne oko pielęgniarzy, niż narazić ich na szwank. Podobnie rzecz ma się z samotnością, seniorzy, którzy spędzają całe dnie sami, mają możliwość zawarcia przyjaźni w domach spokojnej starości. Jak widzimy, mity odnoszące się do życia w domu seniora, nie są niczym więcej, jak stereotypami, które niewiele pod sobą kryją.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne