CentrumEduMed Medycyna Fizjoterapia nie tylko dla profesjonalistów
Fizjoterapia nie tylko dla profesjonalistów

Fizjoterapia nie tylko dla profesjonalistów

0

W zdrowym ciele – zdrowy duch – prawda znana od wielu lat. Aby utrzymać organizm w pełnym zdrowiu ważna jest jednak regularna aktywność fizyczna. I tu również nie będzie niczego odkrywczego – każdy może uprawiać sport, istotne jest tylko to, aby wybrana dyscyplina była dopasowana do indywidualnych predyspozycji. W obraniu właściwego kierunku może pomóc właśnie fizjoterapeuta.

Z wizytą w gabinecie fizjoterapii

Od kilku sezonów triumfy święci bieganie. Z racji łatwej dostępności tej formy ruchu – wystarczy wygodne ubranie i sportowe buty – na bieganie decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. Nie każdemu jednak jest ono wskazane. Osoby z koślawością stawów kolanowych, wadami stawu rzepkowo-udowego czy znaczną nadwagą powinny zastanowić się nad innymi formami ruchu na początek. Gdy jednak pierwsze sesje sportowe biegacz ma już za sobą i niestety kończą się one bólem, należy wówczas zasięgnąć opinii fizjoterapeuty lub ortopedy, który zbada ewentualne urazy i przygotuje zalecenia związane z odpowiednią higieną ruchu. I to w zasadzie dotyczy każdej formy aktywności fizycznej.

Dlatego nie warto czekać. Jeśli istnieją podejrzenia, że wybrana dyscyplina będzie stanowiła zbyt duże obciążenie dla organizmu, należy przed rozpoczęciem ćwiczeń wybrać się na konsultacje z zakresu fizjoterapii.

Gdy ból nie daje spać – leczenie u fizjoterapeuty

Zawodowi sportowcy podlegają stałej obserwacji specjalistów z zakresu fizjoterapii sportowej. Jest to spowodowane tym, że z profesjonalnym sportem ściśle wiążą się kontuzje, urazy i wypadki. Aby utrzymać wysoki poziom sprawności fizycznej i zminimalizować ryzyko ciężkich uszkodzeń, sportowcy składają wizyty u fizjoterapeutów sportowych w ramach profilaktyki i prewencyjnego leczenia. A jak to wygląda u amatorów? Ich aktywność fizyczna również wiąże się z przeciążeniami i urazami. Dopóki pojawia się mało intensywny ból, pomocna może być krótka przerwa w treningach. Niepokojący powinien już być nawrót dolegliwości bólowych. Jednak ludzie zwykle zwracają się o pomoc, gdy ból towarzyszy im już nie tylko w czasie treningu, ale również w trakcie codziennych czynności, co przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Należy się wówczas nastawić na to, że leczenie może trwać dłużej niż w przypadku, w którym dolegliwości bólowe zostałyby zgłoszone w ich wczesnym stadium.

Specjalista w natarciu

Ważne jest do kogo trafia miłośnik sportu obciążony bólem. Profesjonalny fizjoterapeuta ma perfekcyjnie opanowaną wiedzę z zakresu anatomii człowieka oraz biomechaniki. Zna podstawowe rodzaje leczenia operacyjnego i zachowawczego, mając na uwadze również leczenie usprawniające. I po prostu wie jak działać, żeby wyleczyć. Wszelkie terapie proponowane pacjentowi powinny być dostosowane do jego wieku, poziomu aktywności i formy ruchu, którą sobie upodobał. Przed podjęciem procesu leczenia fizjoterapeutycznego ważna jest diagnostyka czynnościowa narządu ruchu.

Fizjoterapeuta może zastosować zajęcia motoryczne, rehabilitację leczniczą lub fizykoterapię. Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np. krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia czy fala uderzeniowa, wpływają na regenerację tkanek, co wspomaga proces redukcji uszkodzenia struktur i przywracania pełnej sprawności pacjenta.

Profilaktyka zamiast leczenia fizjoterapeutycznego

We wszystkim, również w sporcie, ważny jest umiar. Nie każdy trening powinien kończyć się zakwasami, tak jak i zasada „no pain, no gain” nie sprawdza się w przypadku amatorskiej aktywności fizycznej. Ból jest zwykle sygnałem, że coś nieprawidłowego dzieje się z ciałem. Bezwzględnie należy pamiętać o rozgrzewce – ćwiczeniach koordynacyjnych, równoważnych i rozciągających. Także bez względu na formę ruchu, organizm powinien być przygotowywany do działania poprzez treningi siłowe, doskonalenie techniki oraz wspomaganie sprawności ogólnej. Równie ważna co wytrzymałość, staje się elastyczność mięśni i tkanek, która poprawia koordynację ruchów. Przyswojenie tych zasad pozwala na uniknięcie w przyszłości przykrych dolegliwości w postaci bólu i urazów.

Źródło: http://www.doctorbest.pl

Rate this post
Reklama ubrania medyczne