CentrumEduMed Zdrowie Leczenie zaburzeń cyklu miesiączkowego
Leczenie zaburzeń cyklu miesiączkowego
0

Leczenie zaburzeń cyklu miesiączkowego

0

Miesiączka to efekt złuszczania się oraz wydalania przez organizm fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy. Wszelkie nieprawidłowości z nią związane mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Sprawdźcie w jaki sposób leczy się zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Kiedy mowa o nieprawidłowościach

Wydzielina miesiączkowa, aby mogła zostać nazwana prawidłową, nie może zawierać skrzepów. Ponadto, wypływająca krew nie może być jasna. Jeśli wygląda ona inaczej, można podejrzewać, że jajniki nie pracują w sposób właściwy i mamy do czynienia z zaburzeniami miesiączkowania.

-Podczas miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Pierwszy okres pojawia się przeważnie między 12 a 13 rokiem życia, jednak zdarza się czasem, że przychodzi dopiero w wieku 17 lat. Jeśli starsza dziewczyna jeszcze nie miesiączkuje, to możemy już mówić o pewnych zaburzeniach, których powodów może być wiele – tłumaczy ekspert reprezentujący Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Sofimed.

Do objawów zaburzeń cyklu miesiączkowego zaliczają się:

  • brak miesiączki po 17. roku życia,
  • zbyt obfite miesiączki,
  • zbyt skąpe miesiączki,
  • plamienia między miesiączkami,
  • zbyt długie miesiączki,
  • bardzo krótkie miesiączki,
  • skrócenie się przerwy między miesiączkami,
  • pojawienie się skrzepów krwi.

Wszelkie objawy często bywają lekceważone przez kobiety. Prawda jest taka, że nawet niewielkie zmiany w miesiączkowaniu mogą być oznaką nieprawidłowej pracy jajników. Czasem zaburzenia związane są z chorobami tarczycy, trzustki, nadnerczy lub nerek.

Leczenie zaburzeń

Zaburzenia cyklu miesiączkowego leczy się głównie przy pomocy terapii hormonalnej, a konkretnie podając niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli doustne środki antykoncepcyjne. Mają one pomóc w regulowaniu i zmniejszaniu obfitego krwawienia. Ostateczną metodą leczenia zaburzeń cyklu jest ablacja endometrium – metoda leczenia nadmiernych krwawień macicznych, które nie reagują na leczenie hormonalne.

Przed rozpoczęciem terapii, pacjentka powinna wykonać badanie krwi na oznaczenie krążących hormonów. Jeśli jej problemem są zbyt częste krwawienia, może dodatkowo przyjmować preparaty zawierające wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego, którego substancje czynne obniżają poziom prolaktyny i znoszą zaburzenia spowodowane hiperprolaktynemią.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne