CentrumEduMed Zdrowie Metody leczenia przykurczy Dupuytrena
Metody leczenia przykurczy Dupuytrena
0

Metody leczenia przykurczy Dupuytrena

0

Choroba Dupuytrena ma podłoże genetyczne. Polega na nadmiernym pogrubieniu i przebudowie tkanki podskórnej dłoni zwanej powięzią. Sprawdźcie w jaki sposób można leczyć przykurcz Dupuytrena.

Charakterystyka choroby Dupuytrena

Choroba Dupuytrena objawia się zmianami pojawiającymi się na dłoni, mogącymi rozciągać się również na palce. Do tego typu zmian należą zaciągnięcia skóry, guzki, zgrubienia oraz pasma pogrubiałej tkanki. Choroba ta nie dotyka bezpośrednio ścięgien, naczyń i nerwów, gdyż struktury te zbudowane są z innego rodzaju kolagenu.

-Najczęściej przykurcz Dupuytrena dotyka mężczyzn po czterdziestce, pojawia się na lewej i prawej dłoni jednocześnie, jednak w różnym stopniu zaawansowania. Przebieg choroby jest stopniowy i ciężko go przewidzieć. Zaczyna się na wysokości czwartego i małego palca. Miejscowy przerost tkanki Dupuytrena pojawić może się też na męskich narządach rozrodczych, co jest oznaką bardziej agresywnego przebiegu choroby – tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki CHĘCIŃSKI.

Nie istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że rozwój choroby ma związek z konkretnymi czynnościami lub ekspozycją zawodową. Jej przebieg nie podlega modyfikacji ani pod wpływem rehabilitacji, ani środków farmakologicznych.

Jak leczyć chorobę Dupuytrena

Chorobę Dupuytrena diagnozuje się zwykle badaniem klinicznym – nie ma testów medycznych z krwi, które jednoznacznie ją potwierdzają. Badanie na występowanie przykurczu przeprowadza się wtedy, gdy zmniejsza on sprawność kończyny. Niewielkie przykurcze wymagają jedynie obserwacji, jednak bardziej zaawansowane leczy się farmakologicznie (poprzez podanie enzymu rozpuszczającego łącznotkankowe pasma, które są powodem przykurczów) lub chirurgicznie.

Metoda chirurgiczna wymaga znieczulenia regionalnego oraz pobytu w szpitalu przez przynajmniej dwie doby. Po operacji rana wymaga codziennych zmian opatrunku i każdego dnia musi być drenowana. Rekonwalescencja trwa do 4 tygodni, a dla zmaksymalizowania efektu konieczna jest również rehabilitacja. Po operacji zostaje blizna, która może pozostawić dyskomfort, a w przypadkach wyjątkowych może nawet sprawiać ból w czasie masowania, nacisku, a nawet pracy.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne