CentrumEduMed Zdrowie Waporyzacja laserowa nadżerek szyjki macicy – na czym polega?
Waporyzacja laserowa nadżerek szyjki macicy – na czym polega?
0

Waporyzacja laserowa nadżerek szyjki macicy – na czym polega?

0

Nadżerka na szyjce macicy to nie tylko duża uciążliwość dla kobiety. Nieleczona nadżerka może być niebezpieczna dla zdrowia. Współcześnie mamy wiele szybkich i prostych metod usuwania nadżerek, w tym waporyzację laserową. Na czym polega ten sposób? Dowiedz się więcej o pochodzeniu oraz leczeniu nadżerki szyjki macicy oraz o zabiegu waporyzacji laserowej.

Czym jest nadżerka?

Wyróżniamy dwa typy nadżerek: nadżerkę prawdziwą oraz rzekomą. Ta pierwsza to po prostu niewielka ranka, mechaniczne uszkodzenie nabłonka, do którego dochodzi np. podczas niewłaściwej aplikacji tamponu lub w czasie stosunku. Nadżerka prawdziwa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jak większość niewielkich otarć goi się samoczynnie.

Zupełnie czym innym jest nadżerka rzekoma. Stanowią ją zmiany z budowie nabłonka szyjki  macicy. Nadżerka rzekoma dotyka najczęściej kobiety w wieku pomiędzy 25–35 lat. Wykrywa się ją podczas standardowego badania ginekologicznego. Aby zdiagnozować nadżerkę odpowiednio wcześnie, należy zgłaszać się na do kontroli co pół roku. Nadżerka rzekoma musi być leczona, ponieważ zmiany w tkance nabłonka szyjki macicy mogą z czasem nabrać charakteru nowotworowego.

Przyczyny, objawy i leczenie nadżerki

Wśród przyczyn nadżerki rzekomej należy wymienić zaburzenia hormonalne, częste stany zapalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz poronienia. Zdarza się jednak, że przyczyny nie da się jednoznacznie określić.

Nadżerka objawia się upławami, które mogą mieć niemiły zapach, bólami w dolnej partii pleców, plamieniem, szczególnie po stosunku. Jej  obecność wywołuje stan zapalny. Niestety, u części kobiet nadżerka przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne są badania kontrolne.

Ten typ nadżerki nie ustępuje samoistnie. Musi ona być usuwana w gabinecie ginekologicznym. Jedną z kilku metod jest laserowa waporyzacja nadżerki. Zabieg ten polega na skierowaniu w zmienioną tkankę wiązki lasera, która powoduje szybkie odparowanie wody z komórek. W rezultacie obumierają one, a nadżerka nie może się rozwijać. Zabieg usunięcia nadżerki laserem jest szybki i bezpieczny. Można go przeprowadzić np. u ginekologa w www.euro-klinika.pl.

4.7/5 - (3 votes)
Reklama ubrania medyczne