CentrumEduMed Ciąża i dziecko Jakie badania krwi są zalecane dla kobiet w ciąży
Jakie badania krwi są zalecane dla kobiet w ciąży

Jakie badania krwi są zalecane dla kobiet w ciąży

0

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety i całej jej rodziny. W ciele zachodzi mnóstwo zmian, zarówno bardzo łatwo odczuwalnych, jak i utajonych. Ciężarna powinna monitorować organizm, aby mieć wgląd w rozwój dziecka. Jednym z elementów tego monitorowania są regularne badania krwi. Które z nich są szczególnie zalecane kobietom spodziewającym się dziecka?

Ważny hormon HCG

Ciąża wiele zmienia w organizmie. Jednych hormonów ubywa, ale pojawiają się nowe. Ciało przestawia się z trybu gotowości na zapłodnienie na tryb utrzymania ciąży i zapewnienia rozwoju płodu. Jednym z najważniejszych hormonów jest HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. O jej rolę w ciele ciężarnej zapytaliśmy specjalistów z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku.

Obecność HCG w krwi kobiety to nieomylny znak ciąży. Hormon ten jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową, a potem przez łożysko. Dzięki HCG macica staje się przytulnym miejscem rozwoju dla płodu.

Badając poziom tego hormonu, można ocenić, czy ciało radzi sobie z zapewnieniem dziecku odpowiednich warunków do wzrostu. Niedobór lub brak tej substancji u ciężarnej  to zły znak. Może oznaczać, że łożysko jest za mało wydolne, zarodek umiejscowił się poza macicą, a nawet obumarł. Jednak HCG to nie wszystko. Jakie jeszcze badania krwi zaleca się kobietom oczekującym na narodziny potomka?

Inne badania krwi w ciąży

Podstawą wszelkiej diagnostyki – nie tylko w ciąży – jest morfologia. Naturalnie, w stanie błogosławionym skład krwi ulega zmianie. Niemniej na podstawie tego bazowego badania można zorientować się w ogólnym stanie zdrowia matki oraz dziecka.

Badania w ciąży mają też na celu ustalenie stężenia innego hormonu, który razem z HCG dba o bezpieczny rozwój płodu. Ten hormon to luteina, czyli inaczej progesteron. Utrzymuje zarodek przy życiu, póki nie wytworzy się łożysko, zapobiega też skurczom. Dlatego o poziom luteiny powinny zadbać kobiety, które chcą rozpocząć starania o dziecko.

Bardzo ważnym badaniem, które należy wykonywać najlepiej co miesiąc, a przynajmniej siedmiokrotnie w przebiegu ciąży, jest pomiar poziomu glukozy. Cukrzyca w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Może prowadzić do ciężkich i nieodwracalnych upośledzeń lub śmierci płodu.

Obok badań poziomu hormonów, glukozy czy ogólnego stanu zdrowia zalecane są także badania, których celem jest określenie ryzyka zajścia konfliktu serologicznego. W tym celu należy sprawdzić, jaką grupę krwi ma matka, a także czy w jej organizmie pojawiły się przeciwciała skierowane ku dziecku. Istnieje taka obawa, gdy rodzice mają inne odczynniki krwi: mama Rh-, a ojciec Rh+.

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne