CentrumEduMed Ciąża i dziecko Dlaczego dzieci potrzebują aparatu na zęby?
Dlaczego dzieci potrzebują aparatu na zęby?

Dlaczego dzieci potrzebują aparatu na zęby?

0

Niektóre dzieci nie mogą się doczekać, aby zdobyć aparat na zęby, czyli aparat ortodontyczny, widząc w nich znak, że w swoich nastoletnich latach nie mogą być daleko w tyle. Inni jednak martwią się, co poczują lub będą wyglądać.

Dlaczego dzieci potrzebują aparatu na zęby?

Dzieci mogą potrzebować aparatów ortodontycznych z wielu powodów, w tym krzywe, nakładające się lub ściśle przylegające zęby lub „zły zgryz”. Wada zgryzu występuje wtedy, gdy występuje różnica w wielkości szczęki górnej i dolnej. Kiedy górna szczęka jest większa niż dolna szczęka, nazywa się to wadą zgryzu. Kiedy dolna szczęka jest większa, nazywa się ją nadmiernym wysunięciem dolnego łuku zębowego. Takie problemy najszybciej zdiagnozuje stomatolog dziecięcy podczas okresowego przeglądu zębów.

Czasami problemy zębów i szczęki mogą być spowodowane zbyt szybką utratą zębów dziecka, wypadkami lub nawykami, takimi jak ssanie kciuka. Ale często są one dziedziczone, więc jeśli rodzice nosili aparaty zębowe, prawdopodobnie ich dzieci też będą ich potrzebowały. Często dentysta dziecka będzie pierwszym, który zauważy problemy podczas regularnej wizyty i zaleci wizytę u ortodonty (dentysta, który specjalizuje się w korygowaniu problemów ze szczęką lub zębami). Ortodonta może zdecydować, czy dziecko rzeczywiście potrzebuje aparatu na zęby i który będzie najlepszy.

Nie ma ustalonego wieku dla pierwszej wizyty u ortodonta dla dziecka, niektóre dzieci chodzą, gdy mają 6 lat, niektóre, gdy mają 10 lat, a niektóre idą, gdy są nastolatkami. Nawet dorośli mogą wymagać leczenia ortodontycznego. Wielu stomatologów dziecięcych mówi, że dzieci powinny zobaczyć ortodontę, gdy zaczną pojawiać się ich zęby stałe, około 7 roku życia. W tym wieku pojawią się problemy, takie jak nierówny zgryz.

Rozpoczęcie procesu wcześnie nie oznacza, że dziecko otrzyma aparaty na zęby od razu. Oznacza to tylko, że ortodonta będzie w stanie znaleźć problemy i zdecydować, kiedy najlepiej rozpocząć leczenie. Dlatego tak ważne i potrzebne są regularne wizyty u dentysty, który szybko zauważy nieprawidłowości zgryzu i odpowiednio pokieruje pacjentem.

Po założeniu aparatu na zęby dziecko będzie musiało, co tydzień odwiedzać dentystę – ortodontę w celu monitorowania i ewentualnej korekty.  Jak długo dziecko będzie musiało nosić aparaty na zęby zależy od problemów, które ortodonta próbuje naprawić, ale średnia wynosi około 2 lat. Po tym czasie dziecko może nosić specjalnie uformowany element ustalający – mały, twardy kawałek plastiku z metalowymi drutami lub cienki kawałek plastiku w kształcie ochraniacza szczęki. Uchwyty zapobiegają powrotowi zębów do pierwotnych miejsc.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne