CentrumEduMed Ciąża i dziecko Kolory w życiu dziecka
Kolory w życiu dziecka

Kolory w życiu dziecka

0

Człowiek od momentu swoich narodzin otoczony jest przez kolory. To oczywiście banalna prawda, ale często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo kolory wpływają na nasze samopoczucie. To samo dotyczy wychowywania dziecka i jego samopoczucia. Czy zastanawialiście się kiedyś jakimi barwami otoczone jest dziecko w swoim pokoju i w jaki sposób, za pomocą określonych kolorów, można wpłynąć na rozwój dziecka?

Pobudzające barwy

Do barw pobudzających zalicza się przede wszystkim kolor czerwony, żółty czy pomarańczowy. Kolor czerwony jest barwą najsilniej wpływającą na psychikę dziecka. Stosowanie go w pokoju dziecięcym może być ryzykowne, a sam kolor czerwony może wywoływać agresję i niepokój. Dlatego właśnie trzeba być bardzo ostrożnym. Czerwony doskonale sprawdza się w ozdobach i dodatkach. Pomarańczowy i żółty, to kolory pobudzające do działania. W przypadku koloru żółtego jednak również nie wolno przesadzać, gdyż jego zbyt duża ilość może powodować irytację.

A może coś na uspokojenie?

Jedną z barw najsilniej wpływających na uspokojenie jest kolor zielony. Zielony uspokaja i daje odpocząć oczom. Dzięki swoim właściwościom stosowany jest często w salach operacyjnych. Doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka nadpobudliwego, natomiast odradzany jest w przypadku, gdy dziecko jest nadzwyczaj spokojne. Ciekawy jest fakt, że nadmiar zieleni może wpływać depresyjnie. Innym kolorem wpływającym na uspokojenie dziecka jest biel. Kolor biały pomaga osiągnąć skupienie.

Co dają ciemniejsze barwy?

Czarny czy granatowy, to kolory które również należy stosować z rozwagą. Czerń może wskazywać na zdyscyplinowanie i niezależność, ale również może odgradzać od innych i stwarzać barierę. Nie zaleca się stosowania czerni w przypadku dzieci łatwo wpadających w zły nastrój. Kolor granatowy za to sprzyja koncentracji.

Przed urządzeniem pokoju dla dziecka warto przestudiować wpływ, jaki mają poszczególne barwy. Należy je stosować z rozwagą, gdyż mogę one negatywnie wpływać na rozwój dziecka, co może być później bardzo trudne do naprawienia.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne