CentrumEduMed Ciąża i dziecko Pieluszki wielorazowe – sposób na odparzenia?
Pieluszki wielorazowe – sposób na odparzenia?

Pieluszki wielorazowe – sposób na odparzenia?

0

Podczas pieluchowania dziecka wielu rodziców styka się z tym samym nawracającym problemem – odparzenia Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie podrażnienia Dodatkowo pozbawiona jest naturalnej ochrony, czyli warstwy lipidowej, dlatego też o wiele łatwiej o infekcje wirusowe, grzybicze i o przesuszenie naskórka. Jeśli prócz tego dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry lub ma jakiekolwiek zapalenie skórne, co w dzisiejszych czasach występuje bardzo często, jest jeszcze bardziej narażone na odparzenia. Jak widać problemu przeważnie nie da się całkowicie uniknąć. Istnieje jednak możliwość ograniczenia występowania tego typu podrażnień do minimum.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powszechnie wiadomo, że o wiele łatwiej jest zapobiec problemowi, niż później usuwać nieprzyjemne skutki. Dotyczy to również odparzeń – w końcu wprowadzając różnego rodzaju środki prewencyjne oszczędzisz maluszkowi niepotrzebnych cierpień.

Warunki panujące wewnątrz pieluszki to doskonałe środowisko do rozwoju dla różnego rodzaju bakterii. Ale nie tylko to przyczynia się do powstawania odparzeń – wilgoć czy otarcia od pieluchy też nie są bez winy.

Podstawą jest dobranie rozmiaru pieluszki, te zbyt małe przyczyniają się do ograniczenia przewiewu, w efekcie Twoje dziecko może się przegrzać, a stąd już krótka droga do odparzenia pupy. Podobnie sprawa wygląda z tradycyjnymi pieluchami jednorazowymi, które wykonane są z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Kolejną rzeczą, którą koniecznie trzeba zapamiętać, to częsta przewijanie. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, kiedy Twoje dziecko przyjmuje antybiotyk, jest krótko po szczepionce lub właśnie choruje.

Pieluchy wielorazowe

Myśląc o pieluchach wielorazowych, kojarzymy je zaraz z ekologią, ochroną środowiska i redukcją śmieci. Też tak masz? Zwykle zapomina się o ich podstawowej funkcji – chronią pupę dziecka nie tylko przed przeciekaniem, ale także właśnie przed oparzeniami. Dlaczego? Takie pieluszki wykonane są z naturalnych materiałów – organicznej bawełny, włókien konopnych lub bambusowych, dzięki temu są lekkie i przewiewne. Oprócz tego nie posiadają szkodliwych substancji chemicznych używanych do produkcji zwykłych pieluszek jednorazowych. Podczas pieluchowania niemowlęcia wielorazówkami, nie ma konieczności używania dodatkowo kremów natłuszczających, co odciąża skórę. Na dodatek są ładne – przykładowo pieluszki wielorazowe Milovia są kolorowe, a ich wytrzymałość pozwala obsłużyć nawet do 5 kolejnych dzieci.

Leczenie odparzeń

Stosowałaś wszystkie środki ostrożności, starałaś się zapobiegać odparzeniom, ale, niestety, stało się. W jaki sposób szybko i skutecznie pozbyć się odparzeń?

Najprostsze rozwiązania są najlepsze – napar z nagietka potrafi zdziałać cuda, dlatego przemywaj nim pupę dziecka tak często jak to możliwe. Nie rób tego jednak bezpośrednio, zamaczaj w naparze płatki kosmetyczne i delikatnie wycieraj nimi odparzone miejsca. Do kąpieli również używaj kosmetyków zawierających te rośliny. Dodatkowo możesz posypać odparzone miejsca mąką ziemniaczaną. Zaopatrz też apteczkę domową w maść cynkową. Do codziennej pielęgnacji nie jest odpowiednia z uwagi na właściwości wysuszające, ale nie da się jej zastąpić przy podrażnieniach pupy.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne