CentrumEduMed Ciąża i dziecko USG stawów biodrowych, jako badanie obowiązkowe niemowląt
USG stawów biodrowych, jako badanie obowiązkowe niemowląt

USG stawów biodrowych, jako badanie obowiązkowe niemowląt

0

Rodzice niemowląt muszą pamiętać o szeregu badań i szczepień obowiązkowych. Oprócz tego, specjaliści zalecają przeprowadzanie różnorodnych badań profilaktycznych w celu wczesnego wykrycia czy wykluczenia niektórych chorób. Szczególnie u wcześniaków lista badań do wykonania jest niebywale długa. Jednak – jak rodzice, zwłaszcza młodzi, debiutujący w tej roli, mają się w tym odnaleźć i o wszystkim pamiętać? Nie jest to łatwe. Najważniejsze jest, aby w żadnym razie nie pominąć ważnych badań obowiązkowych. Takim badaniem jest właśnie USG stawów biodrowych.

Po co USG stawów biodrowych u niemowląt?

USG stawów biodrowych u niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia wykonywane jest co najmniej dwukrotnie. Może się wydawać, że to dużo, a młodych, niedoświadczonych rodziców może to dziwić. Jednak istnieje ważne wskazanie do powtarzania tego badania diagnostycznego. Jak wiadomo, niemowlęta mają jeszcze miękkie i delikatne kości, które dopiero z czasem kształtują się i twardnieją. Nie zawsze wszystkie elementy układu kostnego są odpowiednio rozwinięte, a bywają też niestabilne. Właśnie małe bioderka są przykładem stawu, który czasem po narodzeniu dziecka potrzebuje wsparcia. U niektórych dzieci pojawia się i jest możliwa do wykrycia zaraz po narodzinach dysplazja stawów biodrowych. Choć brzmi przerażająco, wcześnie wykryta nie jest schorzeniem groźnym. Dysplazja, czyli niedorozwój stawu biodrowego dotyczy 4% noworodków. Odpowiednia diagnostyka i podjęcie leczenia w wieku niemowlęcym, powoduje zupełne wyeliminowanie jakichkolwiek dolegliwości ze strony stawów biodrowych w późniejszym życiu dziecka.

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Jak już wspomnieliśmy, dysplazja stawu biodrowego to jego niedorozwój. Jednak co to oznacza w praktyce? Najczęściej dysplazja stawu biodrowego to zbyt płytkie i strome brzegi panewki na kości biodrowej, w której jest umocowana kość udowa. Ta dolegliwość nieleczona z czasem się pogłębia. Wraz ze wzrostem siły i napięcia mięśni, kość udowa wysuwa się z panewki poza staw. Prowadzi to do zwichnięcia stawu, a sytuacja ta jest niebywale bolesna dla maluszka. Oprócz tego, w konsekwencji, zwichnięcie stawu uniemożliwia dziecku prawidłową naukę chodzenia. Zaniechanie leczenia prowadzi do upośledzenia chodu. Dzieci z nieleczoną dysplazją stawu biodrowego utykają, a ich chód może przypominać człapanie kaczki. Ponadto dysplazja stawu biodrowego częściej dotyka dziewczynek niż chłopców. Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego?

Oprócz nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji nieleczenia tego stanu, o których już wspomnieliśmy, ważne jest także uniknięcie leczenia operacyjnego. Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego pozwala je skutecznie leczyć, bez poddawania małego pacjenta niepotrzebnej operacji, a po niej długiej rekonwalescencji i rehabilitacji, a czasem nawet długotrwałego unieruchomienia w gipsie. Stan taki dla ruchliwego maluszka jest szczególnie uciążliwy, a wraz z nim cierpią również rodzice.

Kiedy wykonywane jest USG bioderek u niemowląt?

Warto więc wiedzieć, że wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego pozwala uniknąć dużego bólu i niedogodności – zarówno dziecku, jak i rodzicom. Na szczęście skuteczna, szybka i bezbolesna diagnoza jest możliwa, dzięki wykorzystaniu badania ultrasonograficznego. I dlatego, aby uniknąć ryzyka leczenia operacyjnego, badanie USG bioderek u noworodków jest obowiązkowe.

Pierwsze badanie USG bioderek jest przeprowadzane u noworodka jeszcze w szpitalu bezpośrednio po narodzinach. Bywa, że już wtedy lekarz jest w stanie dostrzec nieprawidłowości w budowie stawu, choć zdarza się także, że wada jest wykrywana dopiero podczas drugiego badania. Dlatego tak ważne jest powtórne przeprowadzenie USG bioderek w 6 tygodniu życia dziecka, podczas pierwszej wizyty u lekarza ortopedy. Bywa także, że lekarz pediatra dla pewności zleca USG bioderek nawet trzy- lub czterokrotnie. Nie jest to niczym dziwnym. Malutkie bioderka są bardzo plastyczne i dysplazja może się pojawić na późniejszym etapie ich rozwoju. Wielokrotne powtarzanie tego badania pozwala mieć pewność, że ze zdrowiem maluszka jest wszystko w porządku, a samo USG jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla małego pacjenta. 

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne