CentrumEduMed Ciąża i dziecko Zęby dziecka – jak o nie dbać?
Zęby dziecka – jak o nie dbać?

Zęby dziecka – jak o nie dbać?

1

Stan zębów mlecznych wpływa na stan późniejszych zębów stałych i ich prawidłowy wzrost. Pierwsze zęby wyżynają się około 6 miesiąca życia dziecka. Pełne uzębienie mleczne pojawia się do ok. 3 roku życia i stopniowo wypada do około 12. Próchnica u dzieci rozwija się w bardzo szybkim tempie, gdyż zęby mleczne są słabo zmineralizowane. Dlatego z próchnicą należy walczyć od najmłodszych lat, w przeciwnym razie może powodować poważne problemy ze zdrowiem. Mogą wystąpić problemy ze zgryzem, ból oraz ogólne zaburzenia w organizmie. Należy dopilnować dziecko, by szczotkowało zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem. Im wcześniej nauczy się regularnie myć zęby, tym uniknie problemów związanych z uzębieniem w przyszłości.

Czyszczenie pierwszych ząbków

Pierwsze zęby, które wyżynają się u maluszka są bardzo delikatne i nie dość dobrze zmineralizowane, dlatego czyszczenie ich jest ogromnie ważne, bo są podatne na próchnicę. Delikatne zęby mleczne można przemywać gazikiem nasiąkniętym wodą dostępnym w każdej aptece. Podobnie możemy czyścić dziąsła dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba. Ząbki powinno się czyści po każdym posiłku. Regularne czyszczenie pozwoli dziecku szybciej przyzwyczaić się do takich zabiegów i uznać je jako coś zupełnie naturalnego.

Zęby dziecka – pierwsze szczotkowanie

Delikatne szczotkowanie zębów możemy wprowadzić już w pierwszym roku życia dziecka nadal przemywając zęby i dziąsła namoczonym gazikiem. Dziecko zacznie powoli oswajać się ze szczoteczką do zębów. Pierwsza szczoteczka powinna być mała i mieć zaokrągloną główkę. Włosie szczoteczki musi być miękkie. Powinna ona posiadać wygodną rączkę, najlepiej antypoślizgową. By zachęcić dziecko do mycia zębów możemy zakupić szczoteczkę z podobizną jego ulubionej postaci z bajek. Dziecko powinno czyścić zęby specjalną pastą przeznaczoną dla dzieci, gdyż nie tylko ma ona o wiele lepszy smak (np. truskawkowy, o smaku gumy do żucia itp.), lecz również zawiera niższe stężenie fluoru od pasty dla dorosłych. Pastę powinniśmy wcierać głęboko we włosie szczoteczki, dzięki czemu dziecko jej nie połknie. Uważa się, że rodzice powinni nadzorować mycie zębów przez dziecko nawet do 10 roku życia. Powinniśmy nie dawać dziecku słodyczy zbyt często, a jeżeli już, to robić to po posiłku, nigdy jako przekąska przed.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Na pierwszą wizytę u stomatologa z dzieckiem powinniśmy wybrać się już w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Lekarz sprawdzi, czy zęby rozwijają się prawidłowo, oceni ich stan oraz zaleci odpowiednią higienę i pielęgnację. Pierwszy kontakt dziecka z dentystą nie powinien wiązać się z bólem, gdyż to może negatywnie wpłynąć na postrzeganie lekarza przez malucha i zniechęcić go do późniejszych wizyt. Dlatego najpierw powinniśmy umówić się na zwykłą kontrolę i konsultacje w gabinecie stomatologicznym. Do stomatologa dziecięcego powinniśmy chodzić regularnie co 3-4 miesiące od pojawienia się pierwszego ząbka.

Utrzymanie higieny jamy ustnej dziecka wpływa korzystnie na stan jego zdrowia i dobre samopoczucie oraz pozwala wyrobić dobre nawyki w przyszłośći. Artykuł został napisany przy współpracy z portalem Solomedica.pl.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne