CentrumEduMed Dieta Jak przyspieszyć metabolizm?
Jak przyspieszyć metabolizm?
0

Jak przyspieszyć metabolizm?

0

Każdy z nas ma nieco inne tempo przemiany materii. Wynika to z rozmaitych procesów odbywających się w organizmie. Duży wpływ na prędkość metabolizmu mają również geny. Czy jest jednak możliwe przyspieszenie metabolizmu?

Czym jest przemiana materii?

Utrzymanie organizmu przy życiu wiąże się z wydatkiem energetycznym. Żeby narządy prawidłowo funkcjonowały, konieczne jest pobieranie z zewnątrz energii. Jej ilość jest odpowiednio liczona – wskaźnik ten określa się mianem Podstawowej Przemiany Materii. Zwykle wynosi on ok. 50-70% dobowego wydatkowania energetycznego. Można sobie wyobrazić, że PPM to ta moc, która jest potrzebna, gdy ciało leży i nie pracuje, jednak odbywają się w nim procesy oddychania, krążenia krwi, odbudowa komórek itd. 30-50% pozostałej energii to Ponadpodstawowa Przemiana Materii. Do PPM wlicza się wszelkie czynności wykonywane w przeciągu dnia, w tym sport, utrzymanie prawidłowej temperatury, praca fizyczna, rekreacja, spożywanie posiłków itd.

Czy możliwe jest regulowanie metabolizmu?

Naukowcy dowodzą, że tempo przemiany materii jest w 50 % uzależnione od naszych działań. Żeby przyspieszyć metabolizm trzeba postawić na częstszą aktywność fizyczną. Oprócz spalenia większej ilości kalorii, sport pozwala na przyzwyczajenie organizmu do zwielokrotnionego zapotrzebowania energetycznego. Na tempo metabolizmu bardzo wpływa dieta. Wiele produktów pozwala na przyspieszenie trawienia. Aktywność ruchowa rozbudowuje mięśnie, a one z kolei potrzebują większej ilości energii, żeby się rozwijać i utrzymywać w formie.

Pierwszym krokiem w ocenie tempa przemiany materii powinna być wizyta w poradni metabolicznej. W Olsztynie znajduje się ona w Centrum Polkard. Tego rodzaju placówka pozwala na sprawdzenie dobowego zapotrzebowania energetycznego i składu ciała.

Dieta na przyspieszenie metabolizmu

Żeby zwiększyć przemianę materii konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Metabolizm jest powiązany m.in. z regularnością i ilością posiłków. Ma także ścisły związek z używanymi w diecie produktami. Trudno o dobry metabolizm, jeżeli dieta konkretnego pacjenta składa się przede wszystkim z wysoko przetworzonych produktów, w tym np. słodyczy. Odpowiednia dieta to klucz w uzyskaniu dobrej figury. Trzeba jednak zauważyć, że każdy z nas jest inny i jadłospis należy dobierać indywidualnie. Z tego powodu koniecznie wybierz się do dietetyka. W Olsztynie w Centrum Polkard specjaliści przeprowadzają dokładny wywiad z pacjentami. Dowiadują się, jaki konkretna osoba prowadzi styl życia, jaką ma pracę, ile chce schudnąć i jakie ma choroby. Dzięki temu możliwe jest wykreślenie odpowiedniej listy produktów.

Warto zauważyć, że porada ekspercka dotyczy także motywacji. Częstymi problemami osób walczących z nadwagą są znużenie dietą i poczucie braku sprawczości. Dietetycy potrafią poradzić sobie z takimi wątpliwościami.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne