CentrumEduMed Ciąża i dziecko Jak schudnąć po ciąży?
Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży?

1

Po porodzie sylwetka wielu kobiet nie wygląda tak, jakby sobie one tego życzyły. Każda z pewnością chciałaby jak najszybciej zrzucić ten nadbagaż pozostały po ciąży. Żadna dieta-cud w spadku kilogramów nie pomoże. Zbyt restrykcyjne żywienie i nadmierne ograniczenie kcal może jedynie doprowadzić do dużych niedoborów pokarmowych. Czy schudnięcie po ciąży jest zatem możliwe? Co sprzyja redukcji zbędnych kilogramów po ciąży? No i co z laktacją?

Po pierwsze: hormony

Utrata masy ciała w pierwszych miesiącach po porodzie jest związana z kobiecą gospodarką hormonalną. O ile w czasie ciąży hormony dbały o odpowiedni rozwój płodu, teraz troszczą się o utratę masy ciała matki. Nie ma już łożyska, które wytwarzało hormony wspomagające apetyt, spada poziom estrogenu oraz progesteronu, apetyt słabnie, zaś metabolizm nastawia się na spalanie tłuszczu. Cały ten proces trwa zazwyczaj pół roku i to wtedy chudniemy niejako bez naszego udziału. Już po porodzie panie zauważają utratę nawet około 6 kilogramów. Co więcej, przez następne tygodnie zmniejszy się ona bez niczyjej pomocy za sprawą utraty wody i dzięki spadkowi ciśnienia krwi. Obkurczeniu ulegnie także macica. Jej masa zmniejsza się z 1000 g bezpośrednio po porodzie do 50-70 g.

Zdrowe podejście do jedzenia

Pamiętaj – nie wolno Ci stosować żadnej restrykcyjnej diety. Pilnuj jednak swoich posiłków, staraj się jeść zdrowo, racjonalnie, spożywaj białko zarówno zwierzęce, jak i ze źródeł roślinnych.  Nie zapominaj o błonniku pokarmowym i węglowodanach złożonych, nie przesadzaj ze spożyciem cukrów prostych oraz tłuszczu nasyconego.  W pierwszych miesiącach po porodzie musisz pamiętać o tym, że jeśli karmisz piersią to Twoje zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o 500 kcal/dobę, w związku z czym nie ma mowy o żadnej diecie niskoenergetycznej. Nie oznacza to jednak, że kilogramy nie lecą. Wręcz przeciwnie – połączenie różnorodnej diety z systematycznością i regularnością spozywanych posiłków daje oczekiwane efekty.

Praktyczne rady – pod okiem dobrego dietetyka

Chcąc zredukować masę ciała po ciąży, dobrze jest skonsultować się z wykwalifikowanym  dietetykiem z poradni żywieniowej w Warszawie. Bazując na dokładnym wywiadzie, wynikach zleconych badań oraz swojej fachowej wiedzy, dobry dietetyk ułoży optymalnie skomponowaną dietę, w tym także dietę dla matek karmiących Ponadto doradzi jak i co jeść, by wysiłek w utracie nadprogramowych kilogramów przyniósł oczekiwane efekty. Przede wszystkim:

  • jedz częściej, ale mniej – najlepiej 3 główne posiłki i 2-3 przegryzki
  • spożywaj więcej potraw gotowanych na parze czy pieczonych w folii
  • unikaj fast foodów, potraw konserwowanych i solonych
  • jeśli czujesz nagły głód, skorzystaj ze zdrowych i wartościowych przekąsek
  • jedz jak najwięcej warzyw i owoców, najlepiej pochodzących z ekologicznych upraw
  • unikaj słodzonych napojów, kawy, herbaty i rzecz jasna, alkoholu, pij dużo wody (około 8-10 szklanek w ciągu dnia)
  • nie zapomnij o dobrym nastawieniu!

Ważne, abyś nie dopuszczała do stanów przegłodzenia, jedz zatem regularnie i pamiętaj, że  bezpieczny ubytek wagi po porodzie to 0,5 – 1 kg tygodniowo. Twój jadłospis powinien zawierać grube kasze – np. pęczak czy gryczaną, razowe pieczywo, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, chude mleko (jednak nie całkowicie odtłuszczone), warzywa i owoce, białe mięso, jaja, ryby oraz oleje roślinne, czyli produkty bogate w kwasy Omega 3. Unikaj białej mąki, czerwonego mięsa, tłustych serów i majonezu. Jedz powoli, chociaż przy malutkim dziecku może się to okazać trudne, lecz pamiętaj, że nie spiesząc się, zjadasz mniej.

Pomyśl o sobie – staraj się wysypiać

To zadanie nie należy do łatwych, ale jest możliwe do wykonania. Połóż się wcześniej, w ciągu dnia razem z dzieckiem utnij sobie drzemkę, zaś w nocne wstawanie do płaczącego malucha zaangażuj również partnera. Sen pomaga w odchudzaniu – reguluje poziomy leptyny i greliny- hormonów przeciwstawnych odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości (u osób śpiących niewystarczająco obserwuje się spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny, z tego powodu osoby niewyspane jedzą więcej), a poza tym gdy śpisz, nie podjadasz!

Zadbaj o kondycję skóry

Po porodzie skóra jest narażona na wiotczenie i utratę jędrności. Używaj preparatów nawilżających, odżywiających i poprawiających jej napięcie oraz jędrność, ale wybieraj kosmetyki, przeznaczone dla mam karmiących. Masuj skórę podczas kąpieli, co pobudzi jej ukrwienie.

Ćwiczenia dla mamy i malucha

Pobudź swoje mięśnie do aktywności. Nie znaczy to oczywiście, że masz zacząć ćwiczyć na siłowni czy uprawiać jogging przez dwie godziny! Na razie wystarczająca będzie dla ciebie regularna, wykonywana w domu gimnastyka. W pierwszych miesiącach zatroszcz się przede wszystkim o rozciągnięcie mięśni, jest to ważniejsze niż spalanie kalorii. Dobrą formą aktywności fizycznej są spacery z dzieckiem – zarówno pchanie wózka, jak i noszenie maluszka to już pewna forma gimnastyki. Prawdziwe ćwiczenia można rozpocząć nie wcześniej niż dwa miesiące po porodzie, ale nadal nie można się forsować i uprawiać dynamicznych sportów. Zbyt intensywna aktywność fizyczna krótko po porodzie przysporzy ci więcej szkody niż pożytku, jej konsekwencją mogą być groźne dla zdrowia powikłania jak rozejście się szwów i otwarcie ran, bóle brzucha, wymioty czy zwiększenia się krwawienia poporodowego.

Nie wszystko od razu i pod kontrolą dobrego dietetyka

Ciąża trwa 9 miesięcy i podczas tego okresu systematycznie przybierałaś na wadze. Nie licz na to, że teraz zgubisz zbędny tłuszczyk w ciągu miesiąca. Będziesz musiała nad tym trochę popracować, ale większość mam wraca do swojej sylwetki w ciągu 7-8 miesięcy od porodu. Zanim twój maluch zacznie samodzielnie chodzić, stosując zbilansowaną i rozsądną dietę oraz umiarkowane ćwiczenia, z pewnością zmieścisz się w ulubione dżinsy sprzed ciąży!

Źródło: Dietosfera.pl – Dietetyk w Warszawie

5/5 - (3 votes)
Reklama ubrania medyczne