Każdy, kto chociaż raz się odchudzał, wie, że jest to prawdziwe wyzwanie. W większości przypadków o wiele prościej jest przytyć, niż zrzucić chociażby kilka kilogramów. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z suplementów diety. Czy są skuteczne i czy faktycznie mogą wspomóc proces gubienia tłuszczyku, który od dawna nam przeszkadza? Tak, o ile będziemy rozsądnie je stosować.
Czym są suplementy diety?
Suplementy diety to środki wspomagające odchudzanie. Ich głównym składnikiem powinien być kwas linolowy CLA, który odpowiada za szybką przemianę tłuszczów w energię. Dzięki temu tłuszcz się nie odkłada. Ponadto w skład tabletek odchudzających wchodzą również enzymy orz L-karnityna, a także kofeina, która dodaje energii. Jeżeli do tabletek dodany jest chrom, będzie on hamował apetyt oraz regulował stężenie cukrów we krwi.
Suplementy nie zastąpią diety i ćwiczeń
Pierwszą zasadą rozsądnej suplementacji diety jest stosowanie tabletek wraz z regularnymi ćwiczeniami oraz odpowiednio zbilansowanym odżywianiem. Trzeba pamiętać, że nie są magicznym sposobem na rozwiązanie problemów z otyłością. Jeżeli nadal będziemy zbyt dużo jeść i zamiast prowadzić jakąkolwiek aktywność sportową, będziemy spędzać czas przed telewizorem, nawet najlepsze suplementy nic nie pomogą. Nie musimy chodzić do dietetyka ani zatrudniać profesjonalnego trenera. Wystarczy, żebyśmy ograniczyli wysokokaloryczne produkty i zaczęli biegać, pływać czy jeździć na rowerze. Wybierzmy sport, który lubimy, tylko wtedy do ćwiczeń będziemy podchodzić z przyjemnością. Po drugie, tabletek nie można stosować przez długi czas. Zazwyczaj są to dwa-trzy miesiące i w tym czasie powinniśmy zauważyć znaczące efekty. Należy też dobrać odpowiedni rodzaj suplementów, w zależności od tego, jakich rezultatów oczekujemy – komentuje nasz rozmówca z MIRO APTEKI w Warszawie.
Rodzaje suplementów diety
Wyróżnia się trzy rodzaje suplementów diety:
- Preparaty hamujące łaknienie – sprawiają, że nie jesteśmy głodni, dzięki włóknom roślinnym, które absorbują wodę i pęcznieją w żołądku. Tym samym zmniejszają nasz apetyt. Należy przyjmować je pół godziny przed posiłkiem, popijając szklanką niegazowanej wody
- Preparaty zmniejszające wchłanianie tłuszczu – sprawiają, że tłuszcz nie wchłania się do organizmu, ale jest wydalany wraz ze stolcem. Decydując się na ich stosowanie, trzeba pić bardzo dużo wody
- Preparaty wytwarzające ciepło – powodują wytwarzanie ciepła przez organizm, tym samym spalając tłuszcz. Nie mogą być przyjmowane przez osoby mające problem z układem krwionośnym oraz w podeszłym wieku.
Zastanówmy się, na jakim efekcie najbardziej nam zależy i dobierzmy właściwe suplementy diety dla swoich potrzeb.