CentrumEduMed Edukacja i Nauka Alpinizm przemysłowy – czy warto?
Alpinizm przemysłowy – czy warto?

Alpinizm przemysłowy – czy warto?

0

Wszelkiego rodzaju aktywności związane ze wspinaczką górską wymagają pewnych umiejętności, jak również doświadczenia. W Polsce rośnie liczba miłośników spędzania aktywnie wolnego czasu. Wiele osób poszukuje dreszczyku emocji, nowych wyzwań, chwili wytchnienia. Osoby, którym sprawia to satysfakcję być może powinny rozważyć zmianę branży, w której obecnie pracują. Rosnąca liczba inwestycji obiektów typu biurowce czy galerii handlowych, gdzie występuje duża liczba powierzchni przeszklonych, wymaga regularnego czyszczenia, także z zewnątrz. Z uwagi na brak wygodnego dostępu, tego typu prace wykonywane są przez alpinistów przemysłowych. Obecnie to coraz bardziej pożądany zawód.

Prace na wysokości – Warszawa

Alpinizm przemysłowy rozwija się przede wszystkim w dużych miastach, tj. Warszawa. To rozwinięta aglomeracja, z ogromną ilością wieżowców i nowoczesnych obiektów architektonicznych, które pełnią również funkcje reprezentatywną, dlatego niezbędne jest prowadzenie odpowiednich prac konserwacyjnych. Duża wysokość obiektów wymaga, aby osoby zatrudnione na stanowisku alpinisty przemysłowego posiadały niezbędne doświadczenie. Wynika to z faktu, iż prace prowadzone są w uprzęży wspinaczkowej, której obsługa wymaga wiedzy technicznej, ale też konkretnych umiejętności.

Wyposażenie niezbędne go wykonywania prac na wysokości?

Jeśli mowa o alpinizmie przemysłowym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego sprzętu używa się w tego rodzaju pracy. Oczywiście podstawowymi elementami wyposażenia alpinisty przemysłowego będą liny dynamiczne, statyczne oraz karabinki. To one zapewniają bezpieczeństwo, jak też możliwość poruszania się pomiędzy wysokościami. Istotne jest, aby posiadały wszelkiego rodzaju atesty, dopuszczające je do pracy w tego typu warunkach. Bardzo ważny jest także przyrząd zjazdowy oraz asekuracyjny. Także zacisk piersiowy należy do obowiązkowego wyposażenia. Płanieta natomiast umożliwia poruszanie się bez kontaktu ze ścianą. Z uwagi, iż elementy szklane mogą być wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, bardzo ważne jest, aby w trakcie pracy zachować ostrożność. Absorber energii natomiast stwarza dodatkowego zabezpieczenie na wypadek nagłego opadnięcia i pozwala uniknąć uszkodzeń ciała.

Czy każdy może zostać alpinistą przemysłowym?

Co, jeśli ktoś nie posiada odpowiedniego doświadczenia, pragnie jednak rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursu, który w stu procentach przygotowuje do objęcia takiego stanowiska pracy. Wielu przedsiębiorców z uwagi na wcześniejsze doświadczenia przyjmuje osoby, które posiadają już doświadczenie. Ponieważ jest to zawód wymagający konkretnych predyspozycji, osoby bez uprawnień nie są przyjmowane, a następnie odsyłane na szkolenia, ponieważ ich zatrudnienie wiąże się z ryzykiem, że taki rodzaj pracy może być dla nich nieodpowiedni, co wiąże się ze stratami ze strony firmy (koszty kursu). Czy warto zatem robić kurs? Przed podjęciem takiej decyzji najlepiej jest udać się na skałkę wspinaczkową, gdzie można sprawdzić własną odporność na duże wysokości. Jeśli tego rodzaju aktywność sprawia komuś satysfakcję, decyzja o podjęciu kursu z pewnością pozwoli tej osobie na odpowiednie przygotowanie się do zawodu.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne