CentrumEduMed Edukacja i Nauka Gwint żarówki – kompendium wiedzy
Gwint żarówki – kompendium wiedzy

Gwint żarówki – kompendium wiedzy

0

Wielu klientów udających się do sklepu w celu zakupu odpowiednich żarówek do swoich modułów oświetleniowych, czuje się nieco zagubiona. Największy problem dla większości z nich stanowi dobór odpowiedniego gwintu. Oczywiście, każda żarówka jest oznaczona konkretnym symbolem, ale dla laika mogą okazać się one całkowicie niezrozumiałe. Zatem, co każdy klient sklepu oświetleniowego powinien wiedzieć o gwintach do żarówek?

Najczęściej spotykane rodzaje żarówkowych gwintów wkręcanych

Zarówno ozdobne żarówki, jak i ich klasyczne odpowiedniki sygnowane są stosownymi oznaczeniami. Jeden z symboli precyzyjnie określa rodzaj i rozmiar gwintu. Na sklepowych półkach można zatem spotkać m.in. żarówki oznaczone znakiem E (gwint Edisona) lub E/N (gwint Edisona wykonany z niemetali).

Spośród nich najczęściej spotykane są modele E27, które są wyposażone w trzonek o średnicy wynoszącej 27 mm i przystosowane do pracy z napięciem 230 V AC. Jest to bowiem jeden z najczęściej wykorzystywanych rozmiarów gwintów żarówkowych, pasujący do większości klasycznych lamp sufitowych, kinkietów czy lamp wolnostojących. Żarówki E27 są przez klientów potocznie określane mianem żarówek „z grubym gwintem” i mogą być sprzedawane, jako żarówki halogenowe, energooszczędne lub żarnikowe (rzadko spotykane).

Popularny typ stanowią również żarówki E14. Charakteryzują się one średnicą trzonka wynoszącą 14 mm i podobnie, jak żarówki E27, są przystosowane do pracy z napięciem 230 V AC. Producenci najczęściej montują je w lampkach biurowych czy też lampach stojących wyposażonych w pokaźne klosze lub abażury. Warto zaznaczyć, że żarówki E14 są najczęściej dostępne w wersjach o nieco mniejszej mocy niż żarówki E27 (ich moc zazwyczaj nie przekracza kilkunastu watów).

Oczywiście E27 oraz E14 to nie jedyne modele, które wykorzystują tzw. gwint Edisona. Na sklepowych półkach można również spotkać żarówki, które charakteryzują się gwintami o średnicy mniejszej oraz większej (np. modele E5, E10 i E40).

Najczęściej spotykane rodzaje żarówkowych gwintów wciskanych

Żarówki wciskane są produkowane w trzech podstawowych wersjach – GU10, G9 oraz G5,3. W tym przypadku litera G określa przynależność do grupy tzw. gwintów bagnetowych, a cyfra wskazuje na odległość pomiędzy dwoma bagnetami wyrażoną w milimetrach.

Pierwsze z nich są montowane do oprawy za pomocą dwóch małych bolców w kształcie grzybków i są przystosowane do pracy z napięciem 230 V i 12 V AC. Żarówki GU10 są często wykorzystywane w podwieszanych oprawach sufitowych. Jeśli chodzi o zakres mocy, to najczęściej spotyka się modele 2- oraz 4-watowe (maksymalnie do 10 watów). Należy też podkreślić, że montaż żarówek GU10 polega na ich delikatnym wciśnięciu w obudowę oraz przekręceniu o kąt 90 stopni (1/4 obrotu).

Pewną alternatywę dla żarówek GU10 stanowią żarówki G9. Charakteryzują się one zakończeniem w kształcie litery U, które jest wpinane bezpośrednio do oprawy (nie jest wymagane przekręcenie o ćwierć obrotu). Żarówki G9 są sprzedawane w wersjach klasycznych oraz jako ozdobne żarówki. W tym przypadku najpopularniejsza moc to 4 oraz 6 watów.

Jeśli chodzi o żarówki G5,3 to są one oznaczane również symbolem MR11 lub MR16. Dodatkowe oznaczenie określa wysokość gwintu, czyli odległość od końca bagnetów do poziomego nacięcia na obudowie. Żarówki G5,3, podobnie jak inne żarówki wciskane, są często wykorzystywane w nowoczesnych żyrandolach oraz podwieszanych oprawach sufitowych.

Na rynku dostępne są liczne rodzaje żarówek, różniące się od siebie mocą, wielkością, kształtem, technologią wykonania, czy też rozmiarem gwintu. Niestety brak znajomości powszechnie wykorzystywanych oznaczeń może skutkować zakupem modelu, który nie będzie pasował do posiadanej przez nas obudowy.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne