CentrumEduMed Edukacja i Nauka Mobilny namiot garażowy czy konstrukcja stała? – porównanie rozwiązań
Mobilny namiot garażowy czy konstrukcja stała? – porównanie rozwiązań

Mobilny namiot garażowy czy konstrukcja stała? – porównanie rozwiązań

0

Czy tradycyjny garaż można zastąpić mobilnym namiotem? Czy każdy pojazd będzie się nadawał do tego typu garażowani? Czy jest to na tyle solidna konstrukcja, aby przetrwała w trudnych warunkach atmosferycznych panujących zimą? W jaki sposób wybrać odpowiedni model namiotu garażowego i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? W poniższym artykule udzielimy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Namioty garażowe zyskują na popularności

Obecnie tego typu konstrukcje coraz częściej pojawiają się na rodzimych posesjach. Powstały nawet wyspecjalizowane sklepy, które oferują namioty garażowe w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Zapewne nie warto więc montować namiotu samodzielnie z materiałów dostępnych na przeróżnych aukcjach internetowych. Taka konstrukcja może będzie tańsza, ale z pewnością nie posłuży nam zbyt długo, a przecież w domyśle chodzi o należyte zabezpieczenie naszego pojazdu.

Wybieramy namiot garażowy

Kupując namiot garażowy, bazujmy na ofertach renomowanych producentów oraz zwróćmy uwagę na jakość materiałów użytych do produkcji namiotu. Aluminiowy stelaż i pokrycie z brezentu to opcja najbardziej ekonomiczna, ale mało trwała i nieodporna na trudne warunki atmosferyczne. Rama powinna być stalowa, a pokrycie wykonane z materiału, który będzie skutecznie odbijał promienie słoneczne, a na dodatek będzie nieprzemakalny. Cała konstrukcja powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić optymalne napięcie materiału. Warto zwrócić uwagę także na to, jaki kolor pokrycia ma wnętrze namiotu – jasne barwy pozwolą naturalnie rozjaśnić przestrzeń. Przednia część stelaża powinna być dodatkowo wzmocniona ze względu na znajdującą się w tym miejscu bramę wjazdową. Zwróćmy też uwagę na system zamknięcia przedniej klapy – najlepiej sprawdzi się zamek błyskawiczny.

Rozmiar konstrukcji

Wielkość nabywanego namiotu powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Należy więc zastanowić się, jakiego rodzaju pojazd będziemy w nim przechowywać, aby konstrukcja nie zabierała niepotrzebnego miejsca na naszej posesji. Aby namiot garażowy był wygodny w użytkowaniu, musi mieć całkowitą szerokość nie mniejszą niż 3 m. Natomiast optymalna wysokość wynosi ok. 2,2-2,4 m. Długość standardowego namiotu garażowego waha się natomiast w granicach od 4 do 6 m. Ceny namiotów garażowych zaczynają się już od 700 zł. Jednak za duży namiot garażowy trzeba będzie zapłacić minimum 1300 zł.

Kwestie estetyczne

Wybór wariantów kolorystycznych namiotów garażowych jest bardzo bogaty. Ze względu na kwestie praktyczne warto wybrać moduły utrzymane w stonowanych kolorach. Pamiętajmy, że ciemny kolor pokrycia sprawi, że namiot będzie się znacznie szybciej nagrzewał. Jeśli chodzi o kształt, najlepiej wybrać jak najmniej kanciastą, bryłowatą konstrukcję. Aerodynamiczny kształt i zaokrąglone krawędzie będą bowiem bardziej odporne na działanie wiatru. Warto dodać, że niektóre modele namiotów garażowych zostały wyposażone w dodatkowe rozwiązania, takie jak podłoga z plandeki PCV, oświetlenie ledowe czy ogrzewanie.

Inne rozwiązania

Namiot garażowy to alternatywa dla tradycyjnego, murowanego garażu oraz wiaty. W przypadku murowanego garażu ogólne koszty są znacznie wyższe. Dodatkowo wymagane są liczne pozwolenia na budowę i konieczne jest spełnienie wielu warunków obwarowanych przepisami prawa. Natomiast wiata garażowa będzie charakteryzowała się podobną funkcjonalnością co namiot, ale jej montaż będzie bardziej czasochłonny, a utrzymanie bardziej pracochłonne.

Namiot garażowy to solidne i stosunkowo tanie rozwiązanie, które wypiera niegdyś bardzo popularne wiaty garażowe. Z powodzeniem może zastąpić również tradycyjny garaż murowany. Łatwość montażu i wygodna eksploatacji to czynniki, które powinny skłonić do zakupu nawet osoby sceptycznie nastawione do szybkich, mobilnych rozwiązań.

źródło: dascompany.com – hale namiotowe

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne