CentrumEduMed Edukacja i Nauka Operator wózka widłowego – zawód zawsze pożądany
Operator wózka widłowego – zawód zawsze pożądany

Operator wózka widłowego – zawód zawsze pożądany

0

Kim jest operator wózka widłowego? 

Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się obsługą różnych rodzajów wózków jezdniowych podnośnikowych. Istnieją trzy rodzaje wózków widłowych, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy ukończyć odpowiedni kurs oraz zdać państwowy egzamin techniczny w obecności inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego. Oto trzy kategorie upoważnień do pracy z wózkiem widłowym:

  •  IIIWJO – wózki prowadzone oraz sterowane zdalnie o nieograniczonej wysokości podnoszenia oraz napędzie. Jednak ten rodzaj licencji pozwala tylko na wózki sterowane z zewnątrz.
  • IIWJO  –  zezwolenie na wózki jezdniowe podnośnikowe sterowane z zewnątrz oraz wewnątrz.
  • IWJO –  pozwala na obsługę wszystkich pojazdów z dwóch niższych kategorii oraz wózkami specjalistycznymi. Nazwa ta dotyczy sprzętu w którym operator jest podnoszony razem z ładunkiem.

Obowiązki operatora wózków widłowych 

Obowiązki są uzależnione od wymagań pracodawcy oraz posiadanych zezwoleń, jednak istnieje kilka zasad bezwzględnych do przestrzegania. Pierwszą z nich jest zachowanie całkowitego bezpieczeństwa dla siebie jako operatora oraz dla otoczenia. W rozwinięciu oznacza to przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa pracy, poruszanie się wózkiem zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym miejscu oraz zgodnie z naszymi kwalifikacjami. Do kolejnych obowiązków należy transport ładunków, wymiany butli gazowej, monitorowanie stanu technicznego pojazdu, przechowywanie książki obsługi oraz przeglądów a także wszystkie dodatkowe prace zalecone przez kierownika jednostki, które są zgodne z przepisami BHP.

Operator wózki widłowego jako pożądany zawód

Wachlarz możliwości zatrudnienia operatorów wszystkich kategorii licencji jest bardzo szeroki, co sprawia, że zawód ten jest stale pożądany i popularny na rynku pracy. Jednak przed staraniami o taką pracę warto się zorientować, czy spełniamy wszystkie wytyczne. Operatorem może zostać osoba pełnoletnia, która jest w pełni zdrowa fizycznie oraz posiada orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy konkretnie w tym zawodzie.

Operatorzy wózków widłowych są bardzo pożądani na rynku pracy za granicą. Dodatkowym atutem jest znajomość języka, najczęściej niemieckiego lub angielskiego. Fakt ten znacznie podnosi zarobki w porównaniu z pracownikami w Polsce, jednak wiąże się on z wyjazdem za granicę.

Operator wózka widłowego może pracować zarówno w obiektach zamkniętych, jak i otwartych. Do pierwszej grupy należą hale, magazyny, fabryki oraz hurtownie. W miejscach tych często transportuje się ciężkie towary. Magazyny wszystkich większych sklepów potrzebują operatorów wózków widłowych. Najlepiej jednak zarabiają operatorzy w dziale motoryzacji oraz przemysłu ciężkiego. Niewątpliwie stabilność pracy jest dodatkowym atutem.

Opłacalność pracy

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy na tym stanowisku. Niewątpliwie wynika to z wysokości pensji, która waha się w przedziale od 2500 do ponad 4000 złotych. Wynagrodzenie jest uzależnione od miejsca, w którym pracuje operator. Warto jednak pamiętać, że praca operatora wózka widłowego wymaga precyzji, koncentracji oraz szybkiego reagowania na zmiany otoczenia. Pensja zazwyczaj jest dostosowana do warunków pracy oraz rodzaju materiału, z którym muszą pracować operatorzy.

Źródło: Akademia-efect.pl – Kurs na wózki widłowe

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne