CentrumEduMed Medycyna Chromoterapia – czy leczenie kolorem ma sens?
Chromoterapia – czy leczenie kolorem ma sens?
0

Chromoterapia – czy leczenie kolorem ma sens?

0

Leczenie za pomocą kolorów, nie jest nowością, choć wiele osób nadal przygląda się mu sceptycznie. Na czym polega i czy rzeczywiście działa? Sprawdźmy!

Chromoterapia, czyli leczenie kolorem, to jedna z metod medycyny niekonwencjonalnej. Według jej zasad kolory – a w szczególności kolorowe światło – mają wpływ na nasze samopoczucie, ale także i zdrowie. Warto przyjrzeć się jej bliżej, bo jest wykorzystywana na każdym kroku, choć może nie mówi się o tym tak głośno.

Skąd wzięło się leczenie kolorem i kto z niego korzysta?

Chromoterapia – znana już w starożytnych Indiach, Grecji, Egipcie, czy Rzymie – przez wiele lat była traktowana z przymrużeniem oka, podobnie jak większość metod medycyny niekonwencjonalnej lub naturalnej. Ale od jakiegoś czasu wchodzi także „na salony”. Z tego, że kolory wywołują określone reakcje u ludzi, korzystają na przykład projektanci opakowań, graficy, twórcy reklam… Nie bez powodu promocje i rabaty oznaczane są przyciągającym wzrok kolorem czerwonym! Jest tak nie tylko dlatego, że ta barwa się wyróżnia, ale także dlatego, że jest to kolor energetyzujący i pobudzający, dzięki czemu mamy więcej chęci na skorzystanie z promocji.

Psychologowie nawet nie próbują podważać wpływu kolorów na samopoczucie lub reakcje ludzi – natomiast to, co z tą wiedzą zrobimy, to już inna sprawa. Coraz częściej napotkać można doradców urządzania wnętrz, którzy pomagają określać kolory ścian w mieszkaniu na podstawie charakterów i potrzeb jego mieszkańców. Nie brakuje również terapeutów, którzy idą o krok dalej i w stosowaniu koloroterapii.

Leczenie kolorem jak łykanie pigułek?

Barwy to w rzeczywistości fale elektromagnetyczne o określonym drganiu – takie same jakie sterują komórkami naszego ciała. Zwykle częstotliwość drgań w komórkach jest stała, natomiast może zostać zaburzona przez różnego rodzaju dolegliwości. Chromoterapia zakłada, że przesyłając poprzez wzrok odpowiednio drgające fale do naszego organizmu, możemy sterować jego działaniem – łagodzić lub wręcz eliminować problemy ze zdrowiem. Terapeuci posługujący się kolorami zalecają naświetlania odpowiednimi barwami, zmianę garderoby na kolorystycznie spójną z potrzebami naszego organizmu, przebywanie we wnętrzach o określonych kolorach (podpowiedzi jaki kolor do sypialni lub innego pomieszczenia najlepiej nam posłużyły oraz listę znaczeń kolorów, znajdziecie tutaj), jedzenie potraw w konkretnych kolorach… Szczególnie to ostatnie może dziwić, ponieważ pozornie niewiele ma wspólnego ze zmysłem wzroku, ale nawet tak niewielkie porcje barw mogą działać na nas pozytywnie. Na przykład kolor łososiowy pobudza działanie soków trawiennych, co z kolei wzmaga apetyt. A to może tłumaczyć dlaczego tak wiele osób uwielbia łososia!

Mimo opisywanego przez wielu specjalistów realnego wpływu kolorów na funkcjonowanie człowieka, należy pamiętać, że jest to jedynie metoda wspomagająca medycynę konwencjonalną. W większości wypadków dolegliwości, z którymi można radzić sobie kolorowymi dodatkami są dość ogólne, zaś wpływ barw ma charakter łagodzący lub zapobiegający. Nie można więc chromoterapii stosować zamiast leków i profesjonalnej konsultacji medycznej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przejrzeć szafę i zrobić porządek z ubraniami w nieprzyjaznych kolorach lub zaplanować najbliższe odświeżanie mieszkania z listą kolorów dbających o nasz spokojny sen, trawienie, energię do pracy, czy po prostu dobre samopoczucie.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne