CentrumEduMed Medycyna Czy należy obawiać się wolnych rodników? Czym są wolne rodniki i skąd się biorą?
Czy należy obawiać się wolnych rodników? Czym są wolne rodniki i skąd się biorą?
0

Czy należy obawiać się wolnych rodników? Czym są wolne rodniki i skąd się biorą?

0

Czym są wolne rodniki?

Na pewno kiedyś usłyszeliście nazwę: wolne rodniki. Dla osób nie będących za pan brat z chemią jest to dość enigmatyczne pojęcie. Co się pod nim kryje? Czy to nowe bakterie, choroba albo choroba cywilizacyjna, której należy się bać? Czy to nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie? Bez względu na to, czy interesujecie się chemią, czy też nie, warto wiedzieć coś na temat wolnych rodników.czym są wolne rodniki

Wolne rodniki? Pierwsze słyszę!

Zaskoczeniem może wydawać się fakt, że wolne rodniki dość silnie decydują o starzeniu się naszego organizmu i decydują o jego sprawnym funkcjonowaniu. W skrócie objaśniając, czym są wolne rodniki, należy powiedzieć, że są to atomy lub jony mające w swoim otoczeniu (powłoce) jeden niesprawny elektron. Na pierwszy rzut oka, dla laika może to wydawać się bardzo skomplikowane. Wolne rodniki nie mają dobrego wpływu na nasz organizm i nasze zdrowie. Ich działanie polega na atakowaniu organizmu. Wpływają na nowotwory, udar mózgu, demencję czy astmę. Negatywne działanie wolnych rodników jest również widoczne na skórze. Skóra szybciej się starzeje, wysycha i robi się wiotka.

Skąd się biorą wolne rodniki?

Wolne rodniki powstają wskutek działania metabolizmu. Podczas procesu oddychania, tlen nie jest w pełni przetwarzany. Skutkiem ubocznym tego niepełnego procesu przetwarzania są właśnie wolne rodniki. Inne źródła wolnych rodników to alkohol, palenie papierosów, przebywanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu (promieniowanie słoneczne), brak snu, stres czy nieodpowiednia dieta. List źródeł wolnych rodników jest bardzo długa.

jak powstają wolne rodniki

Jak przeciwdziałać wolnym rodnikom?

Każdy człowiek po części jest kowalem własnego ciała. Nie można wszystkiego zrzucać na naturalne procesy czy genetykę. Aby skutecznie przeciwdziałać wolnym rodnikom należy w miarę regularnie uprawiać sport (rekreacyjnie, a nie wyczynowo), zadbać o odpowiednią dietę, dobry i spokojny sen, a także unikać lub ograniczyć alkohol i papierosy.

Skutki wolnych rodników

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, skutkiem działania wolnych rodników są różnego rodzaju choroby i starzenie się organizmu. Zbyt duża ilość wolnych rodników, przewyższająca liczbę antyoksydantów, czyli związków neutralizujących wolne rodniki, może powodować stres oksydacyjny. Może on doprowadzić do poważnych schorzeń organizmu, których wyleczenie nie zawsze jest możliwe.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne