CentrumEduMed Medycyna Czy dziecko z dysleksją może nauczyć się języka obcego?
Czy dziecko z dysleksją może nauczyć się języka obcego?
0

Czy dziecko z dysleksją może nauczyć się języka obcego?

0

Nie od dziś wiadomo, że dzieci ze stwierdzoną dysleksją mają znaczne problemy z nauką języków obcych. Fakt ten często spotyka się z frustracją zarówno samych maluchów czy młodych osób, jak i ich rodziców, a nawet nauczycieli. Wieloletnia nauka niejednokrotnie może nie przynieść absolutnie żadnych efektów, a skupienie się na przyswajaniu obcego słownictwa i gramatyki w klasie ze zróżnicowanym poziomem zaawansowania graniczy z cudem. W efekcie dzieci z dysleksją często kierowane są na indywidualny tok nauczania lub otrzymują zwolnienia z lekcji języka obcego.

Niestety w przypadku, kiedy i przyswajanie wiedzy sam na sam z nauczycielem zawodzi, młodzież i najmłodsi zniechęcają się do nauki w zupełności, a ich samoocena drastycznie spada. Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym poznanie języka obcego przez dyslektyka okaże się możliwe. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

  1. Zadbanie o motywację do nauki – często poświęcenie nieco większej uwagi, wystawienie przychylnej oceny, konstruktywna pochwała czy wyrażenie uznania mogą zdziałać cuda. Warto przekonać dziecko, że nauka może iść w dobrym kierunku i sprawić, aby ono sami uwierzyło w siebie.
  2. Szczera rozmowa na temat chęci do nauki – warto już na wstępie zadać maluchowi pytanie, dlaczego chce się uczyć danego języka. Kiedy dziecko samodzielnie określi wszystkie powody, będzie świadome przyszłych korzyści z poznania języka obcego, co stanowi doskonały element motywujący.
  3. Nieustające wsparcie – dzieci z dysleksją często się zniechęcają i poddają. Rolą nauczyciela oraz rodzica jest zatem przypominanie o określonych już korzyściach z nauki, mówienie głośno o osiągnięciach, wyrażenie dumy z postępów dziecka w nauce, a więc wspieranie i pobudzanie do działania na każdym kroku.
  4. Spokojne podejście – współpracując z dziećmi, które mają problemy z nauką, konieczne jest wyzbycie się negatywnych emocji oraz nastrojenie się pozytywnie. Skarcenie w ich przypadku nic bowiem nie zdziała, a nieświadomy wybuch gniewu może skutecznie zamknąć drogę do dalszego poznawania języka obcego.
  5. Więcej czasu – dyslektykom nauka kolejnego języka zajmuje znacznie więcej czasu, a więc aby osiągnąć sukces należy poświęcić go dokładnie tyle, ile dziecko potrzebuje, z wyraźnym wskazaniem, że zdobywanie wiedzy jest przyjemnością zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela.
  6. Praca nad koncentracją – warto wprowadzić również ćwiczenia poprawiające koncentrację, dedykowane dyslektykom. Znaczna poprawa na tej płaszczyźnie umożliwi odnoszenie małych sukcesów w trakcie nauki języka obcego.
  7. Systematyczność – jest istotna dla każdego z nas, jednak to właśnie w przypadku dyslektyków ma szczególnie istotne znaczenie.
  8. Różnorodność – problemy z zapamiętywaniem to kolejna zmora dyslektyków, dlatego też warto postawić na naukę poprzez ciągłe odkrywanie czegoś nowego. Metoda ta nie tylko zachęci dzieci do samodzielnego uzyskiwania odpowiedzi na pytania, lecz także sprawi im dużą radość i pomoże utrwalić wiedzę.
  9. Współpraca z dobrymi nauczycielami – warto zapewnić dziecku z dysleksją odpowiednie warunki do nauki języka obcego. Współpraca z dobrymi, doświadczonymi nauczycielami, którzy poświęcą maluchowi czas w odpowiednio zaplanowany sposób może być lekiem na wszelkie zmartwienia. Zajęcia indywidualne będą równie skuteczne, co zapisanie dziecka do prywatnej dwujęzycznej szkoły podstawowej, gdzie właśnie na wdrażanie drugiego języka kładzie się szczególny nacisk, a nauka odbywa się przez zabawę. Funkcjonuje również wiele niepublicznych żłobków i przedszkoli dwujęzycznych, gdzie kadra wykwalifikowanych wychowawców dba o odpowiednie przekazywanie wiedzy.

Dzieci z dysleksją zdecydowanie mogą nauczyć się języka obcego. W ich przypadku wymagana jest jednak specjalistyczna wiedza, a przede wszystkim odpowiednie podejście. Warto szukać alternatywnych rozwiązań, nie rezygnując z marzeń dziecka, a wielka duma z małego lingwisty – dyslektyka w końcu nadejdzie.

Źródło: Prywatne dwujęzyczne przedszkola – Academy International

Rate this post
Reklama ubrania medyczne