CentrumEduMed Medycyna Jak rozpoznać ginekomastię?
Jak rozpoznać ginekomastię?
0

Jak rozpoznać ginekomastię?

0

Ginekomastia jest dolegliwością mężczyzn. To łagodny przerost gruczołu piersiowego, przez co u mężczyzny stwierdza się wystąpienie „kobiecych piersi”. Jest to dla panów bardzo uciążliwa i wstydliwa przypadłość. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, innym razem wystarczy liposukcja. W jaki sposób można rozpoznać ginekomastię?

Rozpoznanie ginekomastii

Rozpoznanie ginekomastii wielokrotnie można stwierdzić gołym okiem. Innym razem konieczne jest badanie, w trakcie którego wykrywa się zgrubienie pod sutkiem albo powiększenie rozmiaru piersi. Wynika to z rozbudowy kanki gruczołowej oraz tkanki włóknistej – mówi nasz ekspert z Kliniki Chęciński. Konieczne mogą być także badania obrazowe, fizykalne bądź biooptyczne. Ginekomastia bowiem może mieć różne podłoże, również nowotworowe, dlatego potrzebna jest dokładna diagnostyka.

Zabieg ginekomastii

Zabieg ginekomastii polega na usunięciu guzka albo – w wypadku powiększonych piersi – ich korekcji. Dzięki wykorzystaniu szwów wchłanianych, pacjent szybciej dochodzi do siebie. Sam zabieg trwa około dwóch godzin. Później zaleca się odpoczynek. Organizm nie może być przeforsowany, trzeba także chodzić na kontrole, aby sprawdzić czy rany prawidłowo się goją. Jeśli korekta piersi została wykonana przez zabieg liposukcji, usuwającej nadmiar tkanki tłuszczowej, niezbędne będzie noszenie specjalnego uciskowego ubrania przez okres 30 dni. Na rekonwalescencję konieczne są dwa tygodnie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większa szansa na usunięcie ginekomastii bez operacji. Dlatego kiedy tylko wykryjemy zgrubienia okolic sutków bądź odczuwamy regularne swędzenie czy pieczenie, powinniśmy udać się do specjalisty. Lekarz po przeprowadzaniu badania stwierdzi, jakie działania będą w naszym przypadku konieczne.

5/5 - (5 votes)
Reklama ubrania medyczne