CentrumEduMed Medycyna Jak skutecznie pozbyć się żylaków? Sprawdź na czym polega skleroterapia!
Jak skutecznie pozbyć się żylaków? Sprawdź na czym polega skleroterapia!
0

Jak skutecznie pozbyć się żylaków? Sprawdź na czym polega skleroterapia!

0

Skleroterapia to jedna z najbardziej znanych metod nieoperacyjnego leczenia żylaków. Za jej pomocą można również zamykać małe pajączki. Polega na wprowadzeniu do wnętrza chorych naczyń krwionośnych środka farmakologicznego. Dzięki ostrzykiwaniu żylaki kurczą się i po pewnym czasie znikają. Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat tej metody usuwania żylaków.

Nieoperacyjne leczenie żylaków – dla kogo?

Skleroterapia to zabieg przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mają zaawansowane zmiany w naczyniach krwionośnych, czyli żylaki – naczyniowe, głębokie lub powstałe w wyniku operacji. Na skleroterapię mogą zdecydować się również osoby, które mają popękane drobne naczynka, potocznie nazywane pajączkami.

Skleroterapia nie jest wskazana w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią,
  • choroby nowotworowej,
  • unieruchomienia,
  • niektórych terapii hormonalnych,
  • zakrzepicy żył głębokich,
  • niewyrównana cukrzyca.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz dokładnego wyjaśnienia przebiegu zabiegu. Skleroterapię poprzedza też analiza stanu żył.

Na czym polega skleroterapia żylaków?

Przed przystąpieniem do właściwej części zabiegu skleroterapii, najpierw wykonuje się tzw. mapping żył, czyli oznaczenie na skórze niewydolnych żył, do których będzie wstrzykiwany środek leczniczy. Zabieg skleroterapii polega na ostrzykiwaniu żylaków specjalnym preparatem obliterującym, który wywołuje kontrolowany stan zapalny naczyń i w konsekwencji zamknięcie światła żyły. Dlatego zabieg ten nazywany jest również obliteracją żylaków. Jak zapewniają specjaliści z Centrum DER-MED w Katowicach, skleroterapia jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym i najczęściej trwa około 30 minut (czas ten zależy od liczby miejsc wymagających leczenia). Skleroterapię stosuje się również w przypadku teleangiektazji (poszerzone drobne naczynia krwionośne, tzw. pajączki). Natychmiast po zabiegu na nogi zakładany jest opatrunek uciskowy – dzięki temu żyły zbliżają się do siebie. Zastosowanie ucisku zabezpiecza przed powikłaniami i zwiększa szanse na powodzenie zabiegu.

Skleroterapia – jak postępować po zabiegu?

Najważniejszym zaleceniem po zabiegu skleroterapii jest przede wszystkim noszenie opaski uciskowej przez okres wskazany przez lekarza, zazwyczaj trwa to około miesiąc. Uciskanie żył to element terapii, dzięki któremu światła żył mogą się trwale zamknąć. Po zabiegu należy unikać gorących kąpieli oraz długiego stania lub siedzenia. Zaleca się natomiast częste spacery – trwające przynajmniej godzinę dziennie. Wszystko to sprzyja osiągnięciu satysfakcjonujących efektów leczenia żylaków.

Efekty skleroterapii

Jak działa skleroterapia? Pod wpływem podanego leku w żyłach następują zmiany, które polegają na uszkodzeniu komórek śródbłonka i ich złuszczeniu, a następnie usunięciu z organizmu na drodze procesów metabolicznych. Czas gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych predyspozycji organizmu. Zwłóknienie i zrośnięcie światła żyły następuje po kilku tygodniach po zabiegu. Całkowity czas gojenia trwa w przypadku usuwania pajączków na nogach – około 4 tygodnie, a w przypadku usuwania żylaków – około 4-6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że czas gojenia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i może być inny w przypadku różnych pacjentów.

Ostateczne efekty zabiegu to:

  • całkowite obkurczenie żyły,
  • trwałe zrośnięcie światła żyły,
  • usunięcie szpecących żylaków.

Na Twoich nogach pojawiły się szpecące żylaki lub pajączki? Dowiedz się więcej na temat nieoperacyjnego leczenia żylaków: https://katowice.dermed.pl/pl/zabiegi/skleroterapia/

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne