CentrumEduMed Medycyna Metody wczesnego rozpoznawania raka piersi
Metody wczesnego rozpoznawania raka piersi
0

Metody wczesnego rozpoznawania raka piersi

0

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, na całym świecie obserwuje się stały, dynamiczny wzrost w zachorowaniach na nowotwór gruczołu sutkowego. W Polsce często mówi się o nowotworach piersi w kontekście odpowiedniej profilaktyki, wciąż jednak świadomość tego, jak ważne są badania profilaktyczne jest zbyt mała

Rak piersi – pierwsze objawy

Nowotwór przez długi czas może nie dawać żadnych specyficznych oznak i najczęściej wykrywany jest przypadkowo, podczas rutynowych badań lub przez samą pacjentkę, gdy zauważy niepokojący guzek w okolicy piersi. Wykrycie nowotworu w I stadium rozwoju, umożliwia leczenie ze skutecznością ok. 90%, podczas gdy w przypadku wykrycia choroby w IV stadium rozwoju, skuteczność ta wynosi jedynie ok. 10%

Do innych objawów raka piersi można zaliczyć: owrzodzenie skóry piersi, owrzodzenie brodawki, wciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki, zmarszczenie skóry piersi, powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór jest wyższe u osób genetycznie predysponowanych, u których zanotowano w rodzinie przypadki występowania raka piersi. Jest także prawie 3-krotnie większe wśród kobiet, które zaczęły miesiączkować przed 11. rokiem życia, w porównaniu do tych, które pierwszą miesiączkę miały po 16. roku życia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego jest także otyłość, zwłaszcza u pań po menopauzie.

Metody wczesnej diagnostyki raka piersi

Samokontrola piersi jest podstawowym sposobem wykrywania stanów patologicznych, jednak niezależnie od tego, pacjentka powinna przeprowadzać regularne badania u lekarza rodzinnego. Warto zaznaczyć, że 80% zmian patologicznych w obrębie gruczołów sutkowych ma charakter niezłośliwy.

Ocena piersi polega na:

  • badaniu klinicznym – wzrokiem i dotykiem,
  • badaniu obrazowym – mammografia, sonomammografia,
  • biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej BAC.

Najlepszym sposobem na wykrycie wczesnego stadium choroby jest wykonywanie regularnych badań USG i mammografii. Takie badanie wykonywane raz na dwa lata oraz systematyczne kontrole u lekarza rodzinnego pozwalają na wykrycie raka w najwcześniejszym stadium rozwoju, gdy szansa na całkowite wyleczenie jest największa.

Wskazaniem do skriningu mammograficznego są: bóle piersi, podejrzane zmiany sutków, zgrubienia piersi, terapia hormonalna, przynależność do grupy zwiększonego ryzyka oraz wiek powyżej 35 lat. Około 30% nowotworów wykrytych w badaniach mammograficznych to raki bezobjawowe, niewykrywalne przez zwykłe badanie palpacyjne.

dowiedź się więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/

 

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne