CentrumEduMed Medycyna Możliwości foroptera automatycznego
Możliwości foroptera automatycznego
0

Możliwości foroptera automatycznego

0

Foropter to urządzenie, dzięki któremu optyk lub optometrysta jest w stanie określić wadę wzroku i dobrać odpowiednie do niej soczewki korekcyjne. Kiedyś stosowano foroptery manualne. Dziś dysponujemy modelami automatycznymi, które bardzo ułatwiają pracę, a jednocześnie są dokładniejsze i bardziej wiarygone. Jakie funkcje i możliwości ma współczesny automatyczny foropter?

Co to jest foropter?

Foropter automatyczny to młodszy brat foroptera manualnego. Oba urządzenia służą do ustalania wady wzroku i któreś z nich jest w każdym gabinecie okulistycznym oraz optometrycznym. Foropter składa się z różnego rodzaju soczewek, pryzmatów i filtrów, cylindra skrzyżowanego, otworu stenotypicznego i innych elementów.

Z foropterem ma do czynienia każda osoba, która potrzebuje szkieł korekcyjnych. Urządzenie to pozwala ustalić, jaką wadę wzroku ma pacjent, a także jaki typ szkieł i ich siła zapewnią najbardziej komfortowe widzenie. Badanie nie jest bolesne ani inwazyjne, może być jedynie dość długie w przypadku skomplikowanych wad wzroku, których korekcja wymaga złożonych optycznie soczewek.

Foropter automatyczny – funkcje i możliwości

Foropter automatyczny znacznie ułatwia i przyspiesza pracę dzięki funkcjom opartym na elektronice. Jako przykład może posłużyć np. NIDEK RT-5100. Jakie daje możliwości? Przede wszystkim prostotę obsługi. Zmiana mocy sfery, cylindra oraz osi przy użyciu jednej ręki to duży komfort i usprawnienie pracy. Kolorowy ekran dotykowy przekazuje jednocześnie wiele informacji oraz wyświetla wskazówki dotyczące badania. Przejrzyste menu ułatwia sterowanie tablicami optotypów. Obsługa może odbywać się zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, ponieważ ekran jest odchylany. Może on służyć także pacjentowi – podczas przeprowadzania testów do bliży. Dodatkowo model ten ma wbudowany czujnik położenia czoła pacjenta, dzięki temu pozycja jego głowy jest stale kontrolowana – dla jeszcze większej miarodajności wyników. Program kalkulacji dostosowania mocy ustala najlepszą dla pacjenta receptę.

Nowoczesne automatyczne foroptery bardzo ułatwiają pracę optykom i optometrystom. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy foropter nie podpowie pacjentowi, w jakich szkłach odczuwa najwyższy komfort widzenia. Opisany wyżej foropter jest dostępny na www.polandoptical.pl.

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne