CentrumEduMed Medycyna Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie
0

Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie

0

Szacuje się, że niemal co druga Polka miała lub będzie miała problem z nietrzymaniem moczu. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu w statystykach

Nietrzymanie moczu lub inaczej inkontynencja moczu, to jego niekontrolowany i mimowolny wyciek, skutkujący częściowym lub całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego. Z powodu tego schorzenia cierpi nawet 15% ludzi na całym świecie, a 80% chorych to kobiety. Ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu rośnie wraz z wiekiem – po 65 roku życia wzrasta o 15%. Jednak spora grupa kobiet doświadcza objawów schorzenia znacznie wcześniej, a więc na skutek przebytego porodu – 34%, a 25% skarży się na nietrzymanie moczu niezależnie od wieku.

Przyczyny nietrzymania moczu

Wśród najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu wymienia się uszkodzenia mięśni miednicy, do których może dojść np. podczas porodu, menopauzę – powodującą osłabienie mięśni otaczających cewkę moczową, a także otyłość, długotrwałe zaparcia, choroby układu nerwowego oraz przebyte zabiegi operacyjne w obrębie układu moczowo-płciowego.
Czynniki wywołujące nietrzymanie moczu wpływają na sam rodzaj schorzenia. Wyróżnia się:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest diagnozowane najczęściej; to bezwiedne popuszczanie moczu w trakcie wysiłku, a także kichania, kaszlu czy śmiechu. Szacuje się, że ten rodzaj inkontynencji dotyka 40% kobiet.
  • Nietrzymanie moczu z parcia – jest następstwem niewłaściwej pracy mięśni pęcherza. Osoby dotknięte tym rodzajem schorzenia skarżą się na odczuwanie natychmiastowej potrzeby skorzystania z toalety, zarówno w dzień, jak i w nocy. Na nietrzymanie moczu z parcia cierpi 30% kobiet.
  • Mieszane nietrzymanie moczu jest diagnozowane wtedy, kiedy popuszczanie moczu następuje przy wysiłku, kaszlu czy kichaniu, a jednocześnie chory odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu. Takie rozpoznanie dotyczy 29% chorych.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – występuje głównie u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. Objawem jest cykliczne lub stałe wyciekanie moczu z przepełnionego i rozciągniętego pęcherza.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Specjalista po zebraniu wywiadu i wykonaniu badań, w tym tzw. badania urodynamicznego, podejmuje decyzję o leczeniu nietrzymania moczu. Może ono mieć postać farmakologiczną lub chirurgiczną, w zależności od przyczyn schorzenia i stopnia jego zaawansowania.
Chorzy na inkontynencję moczu, w celu wyeliminowania lub zmniejszenia objawów, mogą także podejmować działania wspomagające pracę mięśni i samego układu moczowego, wykonując np. ćwiczenia mięśni Kegla, a także stosując suplementację, np. preparatem Femudar. Jego składniki aktywne pozytywnie wpływają na właściwe napięcie i siłę mięśni zaangażowanych w prawidłowe kontrolowanie oddawania moczu, uelastyczniają mięśnie zwieracza pęcherza, a także hamują namnażanie bakterii w pęcherzu, przez co zapobiegają infekcjom.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne