Choroba alkoholowa – jak każda inna dolegliwość zdrowotna – wymaga leczenia. Jak wygrać z nałogiem? Rozwiązaniem może okazać się wszywka alkoholowa.
Czym jest wszywka alkoholowa?
Disulfiramum to nazwa substancji czynnej, której działanie można porównać do swego rodzaju blokera alkoholowego. Dawniej stanowiła ona główny składnik leku Esperal, niemniej jednak produkcji wspomnianego medykamentu zaprzestano w roku 2009. Aktualnie ten sam środek dostępny jest pod zmienioną nazwą – Disulfiram WZF. To właśnie dlatego implantacja blokera alkoholowego bywa określana jako „zaszycie Esperalem”.
Jak działa bloker alkoholowy?
Pacjent, u którego został zaimplantowany bloker powinien powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu. Jeśli jednak sięgnie on po używkę, wówczas odczuje szereg wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
- Silne mdłości,
- Ból połączony z zawrotami głowy,
- Wymioty,
- Tachykardia (przyspieszenie akcji serca),
- Wysypka,
- Silne lęki,
- Duszności,
- Nadmierne pocenie się.
Przebieg implantacji wszywki alkoholowej
Zabieg wykonywany jest wyłącznie za pełną zgodą pacjenta. Wszycie blokera alkoholowego poprzedza wywiad medyczny, badania oraz minimum 24 godzinna abstynencja.
Disulfiram zostaje zaimplantowany w pośladek podpowięziowo, co uniemożliwia jego samodzielne wyjęcie. Dawka leku dobierana jest indywidualnie do pacjenta i zależy ona od jego wagi. Całkowity czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut (w znieczuleniu miejscowym) natomiast sam zabieg określany jest przez pacjentów jako całkowicie bezbolesny. A co z okresem rekonwalescencji pozabiegowej? Takowy został ograniczony do minimum. W praktyce pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania natychmiast po opuszczeniu gabinetu. Warto dodać, iż bloker alkoholowy działa od razu po zaimplantowaniu i jest on skuteczny przez ok. 12 miesięce. Po tym czasie warto poddać się ponownej implementacji wszywki alkoholowej.
Gdzie wykonywany jest zabieg?
Obecnie na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele klinik, w których przeprowadzana jest implantacja wszywki alkoholowej. Jednym z polecanych miejsc jest ośrodek leczenia DetoksFenix założony w 1999 roku. To najstarszy – i zarazem najdłużej działający – prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Polsce. Nabyte w tym czasie doświadczenie oraz wiedza stanowią swego rodzaju gwarancję skutecznego odtrucia organizmu.
Jak wygląda leczenie w DetoksFenix?
Do ośrodka leczenia DetoksFenix może zgłosić każdy pacjent – bez względu na wiek – uzależniony od alkoholu, narkotyków, leków czy też dopalaczy. Wykwalifikowana kadra medyczna składająca się z lekarzy, pielęgniarek i psychoterapeutów oferuje 24 godzinne wsparcie przez 7 dni w tygodniu. Pacjenci kwaterowani są w komfortowych, dwuosobowych pokojach z łazienką (które, w razie potrzeby, mogą służyć również jako pokoje jednoosobowe) z wyżywieniem przez całą dobę. Warto dodać, iż DetoksFenix zapewnia 100% anonimowość oraz empatyczne, pełne zrozumienia podejście do problemu.
Co istotne to fakt, iż DetoksFenix oferuje także możliwość dojazdu do pacjenta na terenie całego kraju. W praktyce oznacza to więc, że zabieg implantacji blokera alkoholowego lub też opiatowego może być przeprowadzony zarówno w specjalnie przystosowanym gabinecie chirurgiczno-zabiegowym, jak i w domu pacjenta.