CentrumEduMed Medycyna Po czym poznać dobrego ortodontę? – poradnik
Po czym poznać dobrego ortodontę? – poradnik
0

Po czym poznać dobrego ortodontę? – poradnik

0

O tym, że dbanie o zęby jest bardzo ważne zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych, wie zapewne każdy. Czasem jednak pomimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej pojawia się inny problem – wada zgryzu. W takim przypadku koniecznością jest wizyta u ortodonty. Czym zatem kierować się wybierając gabinet ortodontyczny?

Rekomendacje znajomych i rodziny

Jeżeli szukamy lekarza dowolnej profesji, przede wszystkim powinniśmy zasięgnąć opinii naszych bliskich. Leczenie ortodontyczne jest powszechne, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z naszego najbliższego otoczenia miał do czynienia z lekarzem lub grupą lekarzy ortodontów. Bardzo często poza samą oceną jakości usług uzyskamy informacje na temat ceny zabiegów i konsultacji czy wyposażenia danej placówki. Warto jednak pamiętać, że zależnie od rodzaju i zaawansowania deformacji przebieg leczenia może być zupełnie inny.

Pozytywne opinie klientów

Opinie obecnych i byłych klientów w najlepszy sposób obrazują jakość usług świadczonych w gabinecie. Wcześniej wspomnieliśmy o opiniach bliskich, ale to nie jedyne źródło rzetelnych informacji. Dobrym źródłem opinii na temat gabinetów ortodontycznych jest internet. Nie należy jednak bazować wyłącznie na tego typu wiedzy, gdyż oceny są zwykle anonimowe i niejednokrotnie niezgodne z prawdą.

Profesjonalnie przeprowadzony wywiad wstępny

Jeżeli zdecydujemy się na wybór konkretnego lekarza, już podczas pierwszej konsultacji możemy ocenić jakość świadczonych przez niego usług. Niekoniecznie musi on bowiem zająć się całym procesem leczenia. Podczas pierwszej wizyty powinien zostać przeprowadzony obszerny wywiad z pacjentem. Na zgryz wpływają bowiem liczne czynniki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie niezwiązane z problemem. Należą do nich np. dieta, bóle w różnych częściach ciała, problemy z oddychaniem lub snem, przyjmowane leki oraz wady postawy. W tym przypadku istotne jest również zbadanie układu oddechowego i nauka oddychania przez nos. Ortodonta powinien zlecić też dokładne badania rentgenowskie oraz wykonanie fotografii zębów. Tylko przeprowadzenie tak obszernej analizy pozwoli na dokładne określenie problemu i przygotowanie optymalnego planu leczenia. Jeżeli podczas początkowych wizyt nie dojdzie do tak wnikliwych działań, może to znaczyć, że lekarz nie wykonuje swoich zadań rzetelnie.

Szczegółowy plan leczenia

Po przeprowadzeniu analizy, lekarz powinien stworzyć wstępny plan leczenia. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, jak szczegółowa jest koncepcja oraz w jaki sposób została ona nam przedstawiona. Leczenie ortodontyczne to bowiem znacznie więcej niż sam aparat ortodontyczny. Pierwszym krokiem do podjęcia ostatecznej decyzji o leczeniu zawsze powinna być konsultacja celów i oczekiwanych efektów z lekarzem. Tylko wtedy możliwy będzie wybór odpowiednich narzędzi i sposobów leczenia. Warto zwrócić uwagę na to, jak szeroki jest zakres oferowanych przez ortodontę technik. Ortodoncja jako dziedzina medycyny stale się bowiem rozwija i pacjenci mogą korzystać z coraz mniej inwazyjnych, a zarazem skutecznych metod.

Poza istotnymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę wybierając ortodontę, należy pamiętać również o czynnikach nieco mniej związanych z samą jakością zabiegu. Mowa tutaj o cenie zabiegów i konsultacji, położeniu gabinetu oraz kontakcie z lekarzem. W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest ortodonta NFZ. Jeżeli konieczna jest niezwłoczna konsultacja warto natomiast udać się do ortodonty prywatnie.

Źródło: Stomatologia-dentica.pl – protetyka Piaseczno

Rate this post
Reklama ubrania medyczne