CentrumEduMed Medycyna Co powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce?
Co powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce?

Co powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce?

2

W każdym domu znajdują się różnego typu leki pierwszej potrzeby, które stosujemy w przypadku drobnych wypadków lub dolegliwości, które nie wymagają konsultacji lekarskiej. Często w takich sytuacjach ważna jest szybkość działania, która pozwala jak najszybciej przeciwdziałać napotkanym problemom. Żeby to jednak było możliwe musimy mieć dobrze zaopatrzoną domową apteczkę. Jakie leki i środki opatrunkowe powinny się w niej znajdować?

Leki dostępne bez recepty OTC

Pierwszym ważnym elementem składowym każdej domowej apteczki powinny być dobrze dobrane leki, które będziemy stosowali w przypadku nagłych bólów głowy, rozstrojów żołądka, przeziębienia, kaszlu i innych typowych dolegliwości, z którymi raczej nie zgłaszamy się do lekarza. Nie warto jednak kupować wszystkich dostępnych w aptekach leków, tylko trzeba je rozsądnie dobrać do własnych potrzeb.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z Apteki internetowej i stacjonarnej Pod Różami w Raciborzu: Kompletując swoją domową apteczkę oczywiście musimy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić. Środki farmaceutyczne mają bowiem określony termin przydatności do spożycia i kupując lekarstwa „na później” musimy brać to pod uwagę. Każdy pacjent ma bowiem inne potrzeby, jednego często boli głowa, inny miewa problemy z biegunką czy z zaparciami – to co znajdzie się w naszej domowej apteczce powinno być dostosowane do potrzeb domowników. Kupowanie lekarstw, które najprawdopodobniej nigdy nie zostaną przez nikogo użyte, mija się z celem.

Środki do opatrywania ran

Drugim bardzo ważnym elementem składowym każdej domowej apteczki powinny być środki do opatrywania ran. Do tej grupy produktów medycznych zaliczamy m.in. gazę i watę opatrunkową, bandaże, plastry, jednorazowe rękawiczki oraz płyny służące do odkażania i zabezpieczania rany, czyli przede wszystkim woda utleniona oraz jodyna. Jest to bardzo ważny element domowej apteczki, ponieważ wypadki, w których dochodzi do skaleczeń czy zadrapań są bardzo częste i mogą się zdarzyć każdemu. A jeżeli już do takiego zdarzenia dojdzie bardzo ważne jest jak najszybsze opatrzenie powstałej rany.

Inne elementy domowej apteczki

W domowej apteczce nie powinno także zabraknąć np. termometru, dzięki któremu w każdej chwili będziemy mogli sprawdzić, czy nie mamy gorączki. Warto także posiadać termofor i ciśnieniomierz. Są to podstawowe akcesoria medyczne, które z pewnością będą się przydawały każdemu domownikowi.

Comment(2)

  1. moim zdaniem ważna jest woda utleniona. przyda się w wielu kwestiach, a jak macie w domu dziecko to warto też mieć kropelki active flora, w razie biegunki czy problemów z brzuszkiem szybko przynoszą ulgę no i nie jest to drogi lek.

  2. zgadzam sie.. ja nie ruszam sie bez dicopeg 10g na zatwardzenia i wapna na uczulenia bo to najbardziej zawsze mi doskwiera na wyjazdach nawet takich malych dwu dniowych

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *