CentrumEduMed Medycyna Rodzaje protez zębowych
Rodzaje protez zębowych
0

Rodzaje protez zębowych

0

Są takie sytuacje, w których pacjent staje przed koniecznością skorzystania z protezy zębowej. Ma ona na celu zapobieganie zanikania kości i obniżenia jakości życia pacjenta. Ponadto, ma za zadanie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia. Przedstawiamy rodzaje protez zębowych i ich krótką charakterystykę.

O protezach całkowitych ruchomych

Protezy całkowite ruchome, nazywane też osiadającymi, stosuje się przede wszystkim u pacjentów, u których doszło do całkowitej utraty uzębienia. Wykonuje się je z trwałych materiałów, a ich ogromną zaletą jest duże podobieństwo do naturalnego uzębienia. Dzięki tego typu protezie pacjent może swobodnie się uśmiechać i bezpiecznie żuć posiłki. Ponadto, twarz z tą protezą nie ulega zniekształceniu charakterystycznemu dla osób z nieuzupełnionym bezzębiem.

Protezy całkowite ruchome mogą utrzymać się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny jaka pojawia się między płytą protezy a szczęką. Niestety, to rozwiązanie ma pewną wadę – sprawia, że dolna proteza trzyma się słabiej, czego powodem jest mniejsza powierzchnia jej przylegania. Może więc powodować to dyskomfort w czasie jedzenia, spotkań towarzyskich i biznesowych. Ponadto, podczas użytkowania protezy całkowitej ruchomej, dochodzi do stopniowego zanikania kości śluzowej, a w efekcie proteza z biegiem czasu staje się luźna, co utrudnia jej utrzymywanie w jamie ustnej.

Protezy całkowite stałe

Innym rodzajem protezy zębowej jest proteza całkowita stała, która w całości opiera się na implantach zębowych. Tak, jak w przypadku protez ruchomych, protezy całkowite stałe stosuje się u pacjentów borykających się z bezzębiem. Aby wstawić taką protezę, trzeba wszczepić pacjentowi implanty zębowe, które zastępują utracone korzenie zębów. Na nich potem mocuje się protezę zębową – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Centrum Stomatologiczne NEW-DENT.

Protezy częściowe osiadające

Tego typu protezy stosowane są u pacjentów, których problemem jest brak niewielkiej ilości zębów. Mocuje się je przeważnie przy pomocy zamków, klamr, zatrzasków lub zawiasów wykonanych z metalu. Mają one na celu zapobiegać konieczności stosowania kleju. To rozwiązanie ma jeden minus – elementy metalowe protezy są widoczne, a to zmniejsza jej estetykę.

Protezy częściowe nieosiadające

Protezy te nazywane są też nieosiadającymi. Składają się z części akrylowych, na których przymocowane są brakujące zęby pacjenta i łączników metalowych umożliwiających połączenie ze sobą elementów akrylowych. Tego typu protezy wytrzymują obciążenia i pozwalają na przeniesienie siły życia na kość w sposób naturalny, co spowalnia jej zanik.

Wybór konkretnej protezy powinien być wynikiem konsultacji ze specjalistą.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *