CentrumEduMed Medycyna Schodołazy osobowe – na jaki model się zdecydować?
Schodołazy osobowe – na jaki model się zdecydować?
0

Schodołazy osobowe – na jaki model się zdecydować?

0

Schodołaz to urządzenie, ułatwiające osobie z niepełnosprawnością ruchową wejście lub zejście po schodach. Dzięki temu znacznie łatwiej i szybciej może dostać się do mieszkania lub na wyższe czy niższe kondygnacje budynku. Dają też większą swobodę osobie niepełnosprawnej oraz odciążają opiekuna. Przeszkodą nie będą też ani wąskie klatki schodowe, ani kręcone schody w domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodołaza?

Rodzaj schodołaza dobieramy do wymagań i preferencji użytkownika. Musimy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • miejsca, w których osoba niepełnosprawna będzie przebywała,
  • w jakim budynku mieszka i po jakich schodach będzie musiała się poruszać,
  • stopień ograniczenia ruchowego osoby niepełnosprawnej oraz masa jej ciała,
  • rodzaj wózka inwalidzkiego,
  • kto będzie operatorem schodołaza.

Istotne mogą okazać się też kwestie finansowe, ponieważ takie urządzenia to koszt średnio kilkunastu tysięcy złotych. Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje schodołazów osobowych. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zapoznać się z zasadą działania jednego i drugiego.

Schodołaz gąsienicowy

Transporter o dość dużych gabarytach, stworzony do pracy na stopniach prostych. Jego długość wynosi około metra, a waga waha się w granicach 35-50 kg. Do tego rodzaju urządzenia można podpiąć prawie każdy wózek inwalidzki. Dzięki gąsienicom, które posiada, praktycznie sam wjeżdża po schodach. Ma też funkcję samostabilizacji, dlatego gwarantuje użytkownikowi bezpieczeństwo w pokonywaniu przeszkody. Dedykowany jest głównie do przestrzeni publicznych (np. szkoły, szpitale, biblioteki, itp.) i można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ze względu na swoje gabaryty zajmuje sporo miejsca, ale można go rozłożyć na dwie części, co już znacznie ułatwia jego przechowywanie i transport. Obsługa schodołaza gąsienicowego nie sprawia też wysiłku operatorowi. W porównaniu do schodołaza kroczącego pokonuje przeszkody szybciej. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w hamulec elektromagnetyczny, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa użytkownika.

Schodołaz kroczący

Jest zdecydowanie mniejszym odpowiednikiem, gdyż jego waga nie przekracza 35 kg (a z reguły modele ważą nie więcej niż 30). Bardzo łatwo się go składa, co daje nam możliwość transportu nawet w niewielkim bagażniku. Został stworzony z myślą o schodach stromych oraz wąskich przestrzeniach. Dzięki temu sprawdzi się idealnie do użytku domowego. Modele wyposażone są w wygodne siedzisko oraz ergonomiczne i antypoślizgowe uchwyty, które można bez problemu dopasować do opiekuna. Posiadają też specjalny system hamulcowy, który zadziała, gdy schodołaz osiągnie kraniec stopnia. W porównaniu do gąsienicowego odpowiednika, w zupełnie inny sposób pokonuje przeszkody, a mianowicie „kroczy” po schodach. W związku z tym operator musi stabilizować go (i jest to bardzo istotne) za pomocą własnych rąk, ale wbudowany czujnik kąta nachylenia ułatwi nam zachowanie balansu.

Podsumowując – jakie są różnice pomiędzy rodzajami schodołazów?

Schodołazy gąsienicowe:

  • są większe, cięższe i zajmują więcej miejsca,
  • dzięki gąsienicom same stabilizują się na schodach i same po nich wjeżdżają,
  • obsługa nie wymaga wysiłku od operatora,
  • polecane są głównie do przestrzeni publicznych.

Schodołazy kroczące:

  • są mniejsze, bardziej kompaktowe, nie sprawiają problemów w transporcie,
  • kroczą po schodach, co wymaga od operatora ręcznej stabilizacji,
  • idealnie sprawdzą się przy użytku domowym,
  • poradzą sobie doskonale na stromych lub krętych schodach oraz w wąskich przestrzeniach.
Rate this post
Reklama ubrania medyczne