CentrumEduMed Medycyna W jaki sposób opracowuje się plan leczenia ortodontycznego
W jaki sposób opracowuje się plan leczenia ortodontycznego
0

W jaki sposób opracowuje się plan leczenia ortodontycznego

0

Leczenie ortodontyczne trwa niekiedy dwa lata lub dłużej i jest podzielone na wiele etapów. Aby w tym czasie wszystko szło jak należy, wdrożenie leczenia jest poprzedzone sporządzeniem planu przez lekarza. W jaki sposób przebiega opracowywanie planu leczenia ortodontycznego? Jakie badania trzeba wykonać i jakie role mają tutaj pacjent oraz lekarz ortodonta?

Pierwsza wizyta u ortodonty i badania przed podjęciem leczenia

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym lekarz przygotowuje się do sporządzenia planu leczenia. Czyni to przez zebranie dokładnego wywiadu oraz zbadanie pozycji i stanu zębów – muszą być zdrowe (lub wyleczone) oraz pozbawione kamienia.

Lekarz musi znać precyzyjnie położenie każdego z zębów. Dlatego pobiera się wyciski, aby następnie stworzyć trójwymiarowy model zębów pacjenta. To jest podstawa do konkretnego planowania leczenia – mówi specjalista z gabinetu ortodontycznego działającego na terenie Trójmiasta.

Wycisk i model to za mało, aby sporządzić rzetelny plan leczenia. Dlatego pacjent wykonuje zdjęcie rentgenowskie całości szczęki, tzw. pantomogram, oraz zdjęcie boczne. Po skompletowaniu informacji ortodonta może przygotować plan leczenia, który przedstawi pacjentowi podczas kolejnej wizyty.

Co zawiera plan leczenia ortodontycznego?

Aby rozplanować leczenie w czasie w taki sposób, aby etapy, następując po sobie, dawały jak najlepszy efekt, ortodonta musi dokonać dokładnych obliczeń i pomiarów na gipsowym modelu. Pomaga w tym specjalistyczne oprogramowanie.

Plan leczenia ortodontycznego zawiera przebieg zmian w ułożeniu uzębienia i rozkład tych zmian w czasie. Ten punkt jest bardzo ważny. Wszelkie odchylenia muszą być pod ścisłą kontrolą, ponieważ zmiany zbyt szybkie lub zbyt intensywne mogą sprawić, że dokończenie leczenia według pierwotnie zakładanego planu będzie niemożliwe, wydłuży się i skomplikuje. Niejednokrotnie etapem leczenia jest usunięcie zęba, na który zaczyna brakować miejsca. Tak poważne ingerencje także muszą być dokładnie zaplanowane.

Plan leczenia dostarcza precyzyjnych informacji o wadzie zgryzu i pozwala dobrać najlepszy dla pacjenta aparat, określić czas leczenia i jego koszty, dzięki czemu pacjent może przygotować się na wszystkie wydatki: od aparatu stałego przez regularne wizyty po aparat retencyjny.

Rzetelne opracowanie planu leczenia ortodontycznego jest podstawą prawidłowego leczenia ortodontycznego. Warto udać się do specjalisty, który poświęca dużo czasu na przygotowanie pacjenta i siebie do tego długotrwałego procesu.

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne