CentrumEduMed Medycyna Kiedy warto wykonać badanie dopplerowskie?
Kiedy warto wykonać badanie dopplerowskie?
0

Kiedy warto wykonać badanie dopplerowskie?

0

Badanie dopplerowskie jest obecnie często zalecane przez lekarzy kardiologów, którzy leczą pacjentów z podejrzeniem zaburzeń krążenia. Czym różni się ono od zwykłego USG i kiedy warto je wykonać?

Badanie dopplerowskie a zwykłe USG

Badanie dopplerowskie należy do grupy badań ultrasonograficznych. Od tradycyjnego USG różni się tym, że poza falą ultradźwiękową wykorzystywaną do diagnostyki w USG, opiera się ono także na zastosowaniu tzw. efektu Dopplera. Efekt Dopplera określa, w jak sposób zmienia się długość fali dźwiękowej w zależności od odległości od napotkanej przeszkody, co w kardiologii pozwala na określenie, w jaki sposób krew przepływa przez naczynia krwionośne oraz najważniejsze narządy wewnętrzne. Podczas badania wykorzystuje się efekt dźwiękowy szumu krwi w celu określenia miejsc w organizmie, w których jej swobodny przepływ jest zaburzany przez przeszkody takie jak zwężenia żył i tętnic oraz zatory. Badanie dopplerowskie pozwala lekarzowi określić, w których miejscach krew płynie szybciej, a w których nieco wolniej, a także w których miejscach następuje jej cofanie się, co może świadczyć o występowaniu schorzeń takich jak miażdżyca lub nie domykanie się zastawek żylnych.

Badanie dopplerowskie i jego rodzaje

Badanie dopplerowskie doczekało się obecnie czterech podstawowych wersji. Podstawowe badanie wykorzystuje falę ciągłą i pozwala wykryć zmiany w natężeniu przepływu krwi. Bardziej zaawansowana forma, czyli podwójne badanie dopplerowskie, pozwala zbadać nie tylko przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, ale także w przylegających do nich narządach wewnętrznych, a tym samym uzyskać pełniejszy obraz, pomocny w wykrywaniu potencjalnych zatorów i zmian miażdżycowych. Badanie popularnie określane jako „kolorowy doppler” pozwala dodatkowo na określenie prędkości i kierunku przepływu krwi, a tym samym określenie miejsc, w których krew zwalnia lub cofa się w stosunku do swojego naturalnego kierunku przepływu. Ostatnia, najbardziej pełna wersja badania dopplerowskiego daje najpełniejsze wyniki, a diagnoza oparta na ich analizie jest najbardziej wiarygodna. Badanie dopplerowskie w Warszawie można wykonać w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD, wyposażonym w profesjonalną aparaturę ultrasonograficzną. W Centrum pracują doświadczeni lekarze kardiologii, którzy nie tylko dobierają rodzaj badania w zależności od dolegliwości pacjenta, ale także posiadają wiele lat doświadczenia w trafnym interpretowaniu wyników badania.

Wskazania i wartość diagnostyczna

Badanie dopplerowskie wykonuje się najczęściej w sytuacji, kiedy dolegliwości pacjenta wskazują na zaburzenia związane z nieprawidłowym krążeniem krwi lub ryzykiem występowania zmian miażdżycowych, żylaków i innego rodzaju zatorów. Zalecane jest także w objawach neurologicznych, które mogą wskazywać na niedokrwienie, jak również przy występowaniu tętniaków tętnicy brzusznej i aorty. Badanie dopplerowskie ma na celu wykrywanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związanych z krążeniem krwi oraz ukrwieniem narządów wewnętrznych, dzięki czemu pozwala na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie poważnych chorób takich jak zatorowość płucna, a także zapobieżenie występowania zawału serca oraz udaru.

Wykonanie badania dopplerowskiego w wielu przypadkach stanowi podstawę do postawienia właściwej diagnozy w przypadku pacjentów z problemami z krążeniem. Jego odpowiednio wczesne przeprowadzenie pozwala uchronić się przed wieloma poważnymi, także zagrażającymi życiu, chorobami.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *