CentrumEduMed Medycyna Zaburzenia wytwarzania plemników a bezskuteczne starania o dziecko
Zaburzenia wytwarzania plemników a bezskuteczne starania o dziecko
0

Zaburzenia wytwarzania plemników a bezskuteczne starania o dziecko

0

Wytwarzanie plemników odbywa się w jądrach. Zaburzenia tego procesu mogą znacząco utrudnić starania się o dziecko. Czasami jedyną szansą na zapłodnienie jest mikromanipulacja.

Przyczyny azoospermii, czyli braku plemników w nasieniu

Brak plemników w nasieniu może być spowodowany niewytwarzaniem ich przez jądra lub niedrożnością nasieniowodów. Do takiego stanu przyczyniają się między innymi: uraz jąder, przebyte zakażenie, np. świnka, zaburzenia hormonalne. Nieprawidłowe działanie nasieniowodów może być spowodowane rzeżączką, gruźlicą lub stanowić wadę wrodzoną. Niektórzy mężczyźni cierpią na tzw. wsteczny wytrysk – nasienie znajduje się co prawda w plemnikach, ale podczas orgazmu przedostaje się do pęcherza moczowego zamiast do pochwy.

Mikromanipulacja – ratunek dla mężczyzn, którzy nie mają plemników w nasieniu

Mikromanipulacja – ICSI (ang. Intracytoplasmic sperm injection) to jedna z metod in vitro, polegająca na wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo zachowania produkcji plemników (określa się je na podstawie badania nasienia), można wykonać biopsję diagnostyczną jąder. Jeżeli w pobranym materiale znajdą się plemniki, zamraża się je, a następnie wprowadza plemnik do oocytu (komórki jajowej). W przypadku całkowitego braku plemników, jedyną szansą na doczekanie się potomstwa jest skorzystanie z banku nasienia.

Szanse na potomstwo w statystykach

Według statystyk 25-35% zabiegów ICSI kończy się powodzeniem. Liczby udanych zabiegów są różne w poszczególnych klinikach, dlatego warto przejrzeć raporty dotyczące skuteczności metody w różnych placówkach. Renomowane miejsce i doświadczona kadra lekarzy zwiększa szanse na doczekanie się upragnionego potomstwa – prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po pierwszej inseminacji (umieszczeniu w jamie macicy nasienia) może wynosić nawet 50-60%. Klinika powinna zapewnić parze fachową opiekę, w tym także opiekę psychologa. W trakcie leczenia bardzo ważne jest ograniczenie stresu i wzajemne wsparcie partnerów.

Więcej na invimed.pl.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne