CentrumEduMed Psychologia Jak rozmawiać z nastolatkiem?
Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

0

Burza hormonów, pierwsze miłości, potrzeba postawienia na swoim – to tylko niektóre z problemów wychowawczych, z jakimi muszą radzić sobie rodzice nastolatków. Każdy w mniejszym bądź większym stopniu przechodzi okres buntu. Bardzo często to, jak nastolatek poradzi sobie w tym czasie, rzutuje na jego dorosłe życie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ważną rolę w tym okresie pełnisz Ty, czyli rodzic. Choć bardzo często dorastające dziecko odrzuca Twoją pomoc i neguje to, co mówisz, w rzeczywistości potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Dorastanie jest tym momentem w życiu dziecka, w którym istotna jest dla niego akceptacja. Wszystkie zakazy i nakazy przynoszą odwrotny rezultat.

Rozmowa najlepszym sposobem na problemy wychowawcze

U podstawy nawiązania więzi z nastolatkiem jest rozmowa. Nie chodzi tu jednak o namawianie nastolatka do zwierzeń, bo niestety przyniesie to odwrotny skutek. Ważniejsze jest wsłuchiwanie się w to, co on do Ciebie mówi, kiedy sam z siebie, często mimochodem, zaczyna opowiadać o swoich przyjaciołach, tym co spotkało go w szkole albo jakie ma plany. Trzeba być przy tym wszystkim niezwykle delikatnym, aby przypadkiem go nie urazić i nie sprawić, że zamknie się przed nami ze swoimi doświadczeniami.

W tym trudnym dla nastolatka czasie rodzic powinien być jego najlepszym wsparciem. Tryb rozkazujący i postawa autorytarna w tym momencie niestety tylko pogłębia bunt. Co w takim razie zrobić, aby problemy wychowawcze były zastąpione poczuciem zrozumienia i akceptacji nastolatka takim, jakim jest?

Po pierwsze – spokój

Nie zawsze jest to proste, jednak tylko takie podejście sprawi, że nastolatek będzie chciał Ci mówić o swoich problemach. Empatia jest w tym wypadku kluczem do naszego dziecka. Jeśli ze spokojem podejdziesz do tego, co chce Ci powiedzieć, to poczuje się ono bezpiecznie i tam samym nabierze do Ciebie zaufania. Wzburzenie w tym wypadku spowoduje ucieczkę lub odwrotnie – otwartą konfrontację. Tym samym problemy wychowawcze zamiast się wygaszać, będą coraz większe.

Spokój jest podstawą zrozumienia. Dając upust własnym emocjom, nie tylko nie dajesz dziecku poczucia bezpieczeństwa, ale również nie dajesz samemu sobie szansy na spokojne przyjrzenie się całej sytuacji.

Po drugie – słuchaj

Skup się na słuchaniu. Jeśli nastolatek chce się podzielić z Tobą swoimi problemami, to mu nie przerywaj. Dawaj mu sygnały, że słuchasz, ale w żadnym razie go nie zagłuszaj. On nie oczekuje tego, że po każdym zdaniu będziesz mu dawał rady lub oceny. Przeciwnie, Twoje dziecko chce być wysłuchane. Tylko tyle i aż tyle.

Bez trudu wyczujesz moment, w którym nastolatek będzie dążył do dialogu. Podążaj wtedy za tym, co mówi i czego on oczekuje. Jeśli jest to potrzebne, podziel się swoim doświadczeniem. W żadnym jednak razie nie oceniaj. To niestety jest prosta droga do zamknięcia skrupulatnie budowanej nici porozumienia oraz do zaognienia problemów wychowawczych.

Po trzecie – właściwie formułuj pytania

Nie da się uniknąć w codziennych rozmowach zadawania pytań. Zwróć jednak uwagę na to, jak je formułujesz. Pytania, w których z góry można wyczuć negatywny stosunek bądź ocenę nie są sposobem na zażegnanie problemów wychowawczych. Zamiast „– Dlaczego tego jeszcze nie zrobiłeś?”, możesz zapytać: „– Czy uda Ci się zrobić to później? Może mogę Ci jakoś w tym pomóc?”. To jasno pokaże nastolatkowi, że w niego wierzysz i wiesz, że da sobie radę z powierzonymi mu obowiązkami.

Wsparcie to podstawa

Bądź dla swojego dziecka oparciem, a nie surowym sędzią. Problemy wychowawcze są nieodłącznym elementem okresu dorastania. Jednak to, jakie one przyniosą skutki, zależy w ogromnej mierze od Ciebie i Twojego podejścia. Spraw, żeby Twoje dziecko czuło się zrozumiane, a problemy wychowawcze z pewnością da się pokonać.

Źródło: rodziceidzieci.com – psycholog

Rate this post
Reklama ubrania medyczne