CentrumEduMed Psychologia Korzyści płynące z psychoterapii
Korzyści płynące z psychoterapii

Korzyści płynące z psychoterapii

0

Nie daję sobie rady. Tracę kontrolę. Potrzebuję pomocy. Bardzo wielu z nas, doświadczając podobnych wątpliwości, nie dopuszcza do siebie myśli o pójściu na terapię czy konsultacje do psychologa. Tymczasem samo pojawienie się alarmujących sygnałów świadczy o tym, że fachowa pomoc jest konieczna. Jeśli przerasta nas to, z czym się zmagamy, nie umiemy zapanować nad swoimi myślami i czujemy się zagubieni, a wymyślone przez nas sposoby na polepszenie swojego stanu nie działają, należy udać się przynajmniej na jedną wizytę do specjalisty. Co dzięki temu zyskamy?

Powody zgłaszania się na terapię są bardzo zróżnicowane. Możemy znaleźć wśród nich trudności z opanowaniem emocji, obniżenie nastroju, poczucie braku kontroli nad swoim życiem, nasilone wrażenie własnej beznadziejności, trudności z nawiązywaniem zdrowych relacji z innymi ludźmi, uzależnienia oraz wiele innych. Bardzo często zdarza się, że różne dolegliwości fizyczne, jak bóle, zawroty głowy czy problemy z apetytem mają podłoże psychiczne. Każdy człowiek ma inny próg wytrzymałości, i dla każdego inny moment będzie odpowiedni na rozpoczęcie terapii.

Znalezienie odpowiadającego nam, wykwalifikowanego specjalisty nie jest wbrew pozorom trudnym i mozolnym procesem. Skuteczność terapii w dużej mierze zależy od relacji terapeutycznej, której ukształtowanie wymaga od obu stron wzajemnego zaufania,
szacunku i szczerości. Podczas kilku pierwszych spotkań, mających charakter konsultacji, odbywa się proces diagnostyczny oraz wstępne ustalenie kontraktu terapeutycznego. To jest najlepszy moment na zapoznanie się z proponowanym sposobem leczenia oraz samym terapeutą – jeśli już na początku czujemy, że jego metody nam nie odpowiadają, warto poprosić o zastosowanie innego rodzaju psychoterapii, bądź o kontakt do kogoś, kto w innych, bardziej nam pasujących rodzajach się specjalizuje. W poszukiwaniach pomocni mogą się okazać także nasi bliscy lub osoby z naszego otoczenia, którzy korzystali z usług psychologów lub psychoterapeutów, strony internetowe poświęcone tego typu tematyce, lub lekarze pierwszego kontaktu, którzy skierować nas mogą do konkretnych poradni.

Dzięki mnogości podejść oraz rodzajów terapii, szanse na znalezienie swojego “ideału” są bardzo duże. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty, musimy pamiętać, że większość pracy należy do nas samych. Częstym błędem, jaki popełniają pacjenci, jest myślenie, że wszystko zrobi za nich terapeuta, oraz oczekiwanie otrzymania konkretnych wytycznych, co i jak zmienić lub zrobić inaczej. Tymczasem kluczowa dla sukcesu jest współpraca – obie strony muszą być równie zaangażowane w proces terapeutyczny. Dzięki wskazówkom oraz spostrzeżeniom terapeuty, pacjent ma możliwość spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy oraz samemu szukać dla nich rozwiązań. Długość leczenia jest zależna od wielu czynników, balansuje między kilkoma tygodniami a kilkoma latami. Wpływa na nią rodzaj oraz nasilenie objawów, wybrany sposób pracy, ustalone cele, cechy charakteru pacjenta oraz jego preferencje.

Korzyści płynące z psychoterapii, bez względu na obraną metodę, są zauważalne często już po kilku sesjach. Pierwsze z nich to poczucie ulgi, jaką przynosi opowiedzenie komuś o czymś, co nas dręczy. Ponadto, uczymy się lepiej rozumieć swoje zachowania, myśli i reakcje, dzięki czemu możemy pracować nad ich źródłem oraz lepiej je kontrolować. Zyskujemy również większą świadomość samych siebie – swoich  umiejętności, mocnych i słabych stron oraz możliwości. Uzbrojeni w tę wiedzę, oceniamy realistycznie swoje cele i pragnienia, dzięki czemu rosną szanse ich osiągnięcia. Bardzo często podczas terapii odczuwamy psychiczny dyskomfort oraz blokadę przed dalszymi zwierzeniami – i nie ma w tym niczego złego, gdyż jest to naturalna reakcja na zagłębianie się w nieprzyjemne dla nas fakty czy wrażenia. Oznacza to jedynie, iż odkrywamy mechanizmy, których do tej pory mogliśmy być nieświadomi, oraz rozpracowujemy bolesne przeżycia, przed którymi mogliśmy uciekać nawet latami. Ogrom korzyści, jakie przynosi dobrze dobrana i umiejętnie prowadzona psychoterapia, pozostanie z nami przez całe życie, warto więc rozważyć sięgnięcie po pomoc specjalisty, kiedy tylko poczujemy, że sami nie damy sobie rady ze swoimi problemami.

Poradnia Psychoterapiacotam https://psychoterapiacotam.pl to zespół specjalistów którzy są doświadczonymi praktykami w zmaganiu się z wieloma problemami natury psychicznej. Zawsze kierujemy się dobrem pacjenta oraz chęcią niesienia profesjonalnej pomocy. Dzięki szerokiej ofercie nurtów psychoterapeutycznych oraz wachlarzowi specjalizacji jesteśmy przygotowani na niesienie każdej pomocy i wsparcia gdy tylko tego będziesz potrzebował.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne