CentrumEduMed Uroda W jaki sposób troszczyć się o cerę dojrzałą
W jaki sposób troszczyć się o cerę dojrzałą
0

W jaki sposób troszczyć się o cerę dojrzałą

0

Wiek, złe nawyki, nieodpowiednia pielęgnacja – wszystko to prowadzi do starzenia się skóry, czego efekty prędzej czy później będą widoczne gołym okiem. Zmarszczki, sucha skóra i przebarwienia to jedne z wielu oznak cery dojrzałej. Jak zatrzymać postępujący proces starzenia się skóry? Niezbędna jest właściwa pielęgnacja sposobami domowymi, jak i przy pomocy profesjonalnych usług kosmetycznych.

Cera dojrzała, czyli jaka?

Starzenie się skóry to naturalny proces mający podłoże hormonalne. Związane jest to z menopauzą, którą przechodzą wszystkie kobiety po 50. roku życia, a dokładnie ze spadkiem estrogenów. To właśnie te hormony, wraz z kolagenem i elastyną, których produkcja zmniejsza się z wiekiem, odpowiadają za sprężystość i jędrność cery. Ale hormony to nie wszystko. Również tryb życia i złe nawyki przyspieszają proces starzenia się cery. Wszystko to prowadzi do spadku napięcia skóry, zmniejszenia ilości wody, lipidów i innych składników odżywczych odpowiedzialnych za jej jędrność i procesy samoregeneracji. W efekcie pogłębiają się zmarszczki, skóra staje się wiotka i pozbawiona koloru. Jak troszczyć się o cerę dojrzałą, by jak najdłużej pozostała promienna i gładka?

Dobre nawyki

Procesu starzenia się skóry nie da się powstrzymać, ale da się go opóźnić. Można go też przyspieszyć, co wielu z nas nieświadomie robi. Niedostatki snu, zła dieta, stosowanie używek, stresujący tryb życia – wszystko to wpływa na wygląd cery. Pielęgnację skóry dobrze więc zacząć od wprowadzenia w życie pozytywnych zmian, które korzystnie wpłyną na stan zdrowia i skóry. Co należy robić?

  • Unikać słońca – opalanie się przyspiesza proces starzenia się skóry i prowadzi do pojawiania się nieestetycznych przebarwień, nie mówiąc już o ryzyku powstawania nowotworów.
  • Wysypiać się – warto posłuchać przysłowia mówiącego, iż sen to zdrowie. Podczas snu mięśnie, także mimiczne, rozluźniają się, następuje regeneracja komórek, usuwanie toksyn i poprawa ukrwienia.
  • Odstawić używki – papierosy, kawa, alkohol to czynniki niekorzystnie wpływające na wygląd naszej skóry.
  • Jeść zdrowo – zła dieta odbija się także na wyglądzie cery. Pamiętajmy, że skórę należy odżywiać od zewnątrz – kosmetykami i zabiegami pielęgnacyjnymi, ale i od środka, dostarczając jej składników odżywczych.

Odpowiednie kosmetyki

Podstawą pielęgnacji skóry są dobrze dobrane kosmetyki. Dla cery dojrzałej odpowiedni będzie krem przeciwzmarszczkowy. Jakie składniki powinien zawierać dobry kosmetyk? Przede wszystkim zestaw witamin, zwłaszcza A i C, a także retinol i kwas hialuronowy. Taki skład pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Sposobem na domową pielęgnację cery są też maseczki i peelingi. Poza tym w kosmetyczce nie może zabraknąć płatków i specjalnego kremu pod oczy, gdyż ta wrażliwa strefa wymaga specjalnego traktowania: natłuszczenia i wzmocnienia. Nie zapominajmy także o szyi i okolicach dekoltu.

Zabiegi kosmetyczne i medycyna estetyczna

Pielęgnacja skóry dojrzałej nie musi, a wręcz nie powinna kończyć się w domu. Wyjaśnia to ekspert z Przychodni Specjalistycznej High Med w Warszawie: Troska o cerę dojrzałą wymaga kompleksowych działań i profesjonalnej pomocy. Specjalista zaproponuje zabiegi pielęgnacyjne dostosowane indywidualnie do rodzaju skóry, wieku i stanu zdrowia. Mogą to być specjalnie dobrane maski terapeutyczne i peelingi, a także inne zabiegi przeciwstarzeniowe: masaże liftingujące czy ampułki przeciwzmarszczkowe. Dużą popularnością cieszy się innowacyjna medycyna estetyczna, w tym mezoterapia, zwłaszcza bezigłowa, a także fotoodmładzanie. Aby jeszcze szybciej pozbyć się zmarszczek, można zdecydować się na liftingi. Obecnie rezygnuje się z operacji chirurgicznych na rzecz nowoczesnych, bezinwazyjnych zabiegów, takich jak lifting światłem podczerwieni czy ultradźwiękami. W uzyskaniu efektu jędrnej, młodszej cery pomagają też wypełniacze: kwas hialuronowy, toksyna botulinowa typu A czy Restylane.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne