CentrumEduMed Zdrowie Charakterystyka materacy przeciwodleżynowych
Charakterystyka materacy przeciwodleżynowych
0

Charakterystyka materacy przeciwodleżynowych

0

Wiele osób uwielbia spędzać czas w łóżku, jednak dla osób poważnie chorych lub niepełnosprawnych, które mają ograniczone możliwości ruchu, przykucie do materaca może bardzo szybko zamienić się w koszmar. Wszystko z powodu odleżyn, czyli bardzo bolesnych owrzodzeń skóry, które przy braku leczenia i odpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do rozległych ran sięgających nawet tkanki kostnej, zakażenia krwi, rozwoju poważnych chorób (w tym sepsy), a w sytuacjach krytycznych – śmierci. Z tego powodu wobec pacjentów nie mogących się samodzielnie poruszać na łóżku stosuje się środki profilaktyczne, czyli materace przeciwodleżynowe.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny są owrzodzeniami skóry, pojawiającymi się w wyniku długotrwałego obciążenia konkretnych obszarów tkanki. Za sprawą nieustającego obciążenia pogarsza się krążenie krwi, a tym samym tkanki stają się niedotlenione. Najczęściej odleżyny pojawiają się w obszarach dolnej części pleców, pośladków oraz pięt i kostek pacjenta. W początkowej fazie wyglądają jak delikatne zaczerwienienia, blednące przy nacisku – z czasem stają się stale przekrwione, bolesne, tkanki powoli zaczynają obumierać. Ostatnia faza to głębokie rany, wypełnione martwymi tkankami koloru czarnego.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Większość dostępnych na rynku materacy przeciwodleżynowych skonstruowanych jest z dużej ilości komór powietrznych o kształcie rurek lub sześcianów. Za pomocą specjalnego kompresora komory te są naprzemiennie pompowane i opróżniane z powietrza. W ten sposób zmieniają się punkty podparcia ciała osoby leżącej na materacy – nie ma takiego obszaru, który byłby stale obciążony. W ten sposób krążenie krwi nie zostaje zaburzone, tkanki skóry otrzymują odpowiednią ilość tlenu oraz substancji odżywczych. Kompresory powietrzne działają przez całą dobę, zmieniają ciśnienie powietrza w odstępach kilkuminutowych –dlatego bardzo ważne jest dbanie o stan urządzenia i regularne wymienianie jego filtrów.

Wyjątkiem na rynku materacy przeciwodleżynowych jest oferta firmy ScanRehab. Są to materace wykonywane z materiału SAFE (Shock Absorbing Foam Exclusive). SAFE przypomina gąbkę, jednak w przeciwieństwie do niej charakteryzuje się otwartą strukturą komórek – łatwo przepuszcza powietrze i pod wpływem temperatury dopasowuje się do kształtu ciała. Dzięki temu zapewnia doskonałe rozłożenie ciężaru pacjenta na całą powierzchnię materaca i tym samym zmniejsza obciążenie tkanek mających bezpośredni kontakt z podłożem. Materace SAFE nie wymagają zastosowania kompresora, dlatego nie musimy się martwić wystąpieniem takich sytuacji jak awaria urządzenia lub przerwa w dopływie prądu. Przy wyborze modelu materaca należy uwzględnić wagę oraz wzrost pacjenta.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne