CentrumEduMed Zdrowie Czy nadszedł czas na wymianę aparatu słuchowego? Co może na to wskazywać?
Czy nadszedł czas na wymianę aparatu słuchowego? Co może na to wskazywać?
0

Czy nadszedł czas na wymianę aparatu słuchowego? Co może na to wskazywać?

0

Aparat słuchowy jest urządzeniem umożliwiającym rozpoznawanie dźwięków u osób, które borykają się z zanikiem słuchu. Osoby cierpiące na niedosłuch dzięki tym urządzeniom mogą korzystać z życia, zupełnie tak jak zdrowe osoby. Po zakupie aparatu słuchowego należy jednak pamiętać o jego właściwej pielęgnacji i odpowiedniej trosce o jego stan techniczny. Z biegiem czasu może okazać się, że konieczna jest wymiana urządzenia na nowe. Jak rozpoznać, kiedy należy wymienić kupić kolejny aparat?

Stan techniczny urządzenia

Pierwsza przesłanką do wymiany aparatu słuchowego na nowy jest jego zły stan techniczny. Jeśli aparat słuchowy był intensywnie użytkowany przez wiele lat, może ulec uszkodzeniu. Z niektórymi usterkami można sobie poradzić i oddać urządzenie do naprawy. Również w przypadku, gdy głos jest zniekształcony lub niewyraźny, konieczny może być zakup nowego sprzętu. Czasami warto też rozważyć, czy koszt naprawy urządzenia będzie opłacalny. Nierzadko lepiej dopłacić określoną kwotę i kupić nowe urządzenie, dostosowane do aktualnych potrzeb.

Lepsza technologia

Współcześnie następuje coraz szybszy rozwój technologii. Oznacza to, że również rynek aparatów słuchowych oferuje coraz lepsze i nowocześniejsze urządzenia. Jeśli nas aparat jest stary, niewygodny i powoduje dyskomfort podczas użytkowania, warto udać się do protetyka i sprawdzić ofertę nowszych modeli. Może się okazać, że na rynku właśnie ukazał się model wyposażony w funkcje, które mogą nas zainteresować. Nowe modele pozwalają na aktywność fizyczną i uprawianie ulubionych sportów, umożliwiają rozmowy telefoniczne czy słuchanie podcastów.

Własne odczucia

Nawet po długim korzystaniu z aparatu słuchowego możesz mieć wrażenie, że przestał Ci on odpowiadać, choćby ze względu na design. Jeśli źle się czujesz ze swoim urządzeniem, sprawdź ofertę nowszych modeli.

Urządzenie powinno zapewniać dobrą jakość słyszenia. Może się okazać, że z biegiem lat komponenty aparatu słuchowego przestaną działać z pełną wydajnością. Szacuje się, że żywotność tych urządzeń wynosi ok. 5 lat. Jeśli zauważyłeś, że z biegiem czasu masz problem ze zrozumieniem informacji, których słuchasz w telewizji, musisz często prosić rozmówców o powtórzenie wypowiedzi,  umów się na konsultację z protetykiem słuchu. Na wizycie będziesz mógł wykonać badania słuchu, by ocenić, czy nie pogorszyła się Twoja wada. Być może odpowiednia kalibracja urządzenia poprawi jakość słyszenia. Specjalista będzie w stanie ocenić również to, czy urządzenie działa poprawnie. Może się bowiem okazać, że w wyniku codziennej eksploatacji aparat słuchowy stracił swoją wydajność i koniczna będzie wymiana wysłużonego sprzętu na nowy.

Jak wszystkie nowoczesne sprzęty, pojawiające się na rynku aparaty słuchowe wykorzystują wiele innowacyjnych technologii. Aparat warto wymieniać nie tylko w wyniku awarii. Niekiedy rozsądnie będzie zakupić nowe urządzenie, kiedy stare przestaje być wystarczające dla naszych aktualnych potrzeb.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne