CentrumEduMed Zdrowie Czym się kierować przy wyborze aparatu słuchowego?
Czym się kierować przy wyborze aparatu słuchowego?
0

Czym się kierować przy wyborze aparatu słuchowego?

0

Aparaty słuchowe zwykle kojarzą się z urządzeniami, z których korzystają osoby w podeszłym wieku. Nic bardziej mylnego. Niedosłuch dotyka także wielu młodych ludzi, a nawet dzieci. Przewlekłe schorzenia narządu słuchu, urazy ucha środkowego oraz wady rozwojowe powodują, że coraz młodsze osoby cierpią na niedosłuch. Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi już żadnych rezultatów, w wyborze właściwego aparatu słuchowego pomoże wykwalifikowany protetyk słuchu.

Wskazania zdrowotne, czyli nie każdy aparat słuchowy dla każdego schorzenia

Diagnoza dotycząca ubytku słuchu rozpoczyna się od badania lekarskiego. Badanie słuchu pozwala dokładnie określić stopień ubytku słuchu i pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Czasem jednak żadne środki farmakologiczne nie poprawią jakości słuchu, ponieważ uszkodzenia są nieodwracalne. Wtedy trzeba skorzystać z usług protetyka słuchu, który podpierając się wynikami badań i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, pomoże wybrać odpowiedni aparat słuchowy optymalnie dostosowany do potrzeb przyszłego użytkownika.

Czym zajmuje się protetyk słuchu?

Protetyk słuchu nie tylko dobiera odpowiedni do predyspozycji przyszłego użytkownika aparat słuchowy. Zakres obowiązków jest znacznie szerszy. Protetyk:

 • Diagnozuje słuch i wykonuje badania audiometryczne.
 • Tworzy projekt aparatu.
 • Preparuje odlew przewodu słuchowego klienta.
 • Wybiera aparat o odpowiedniej mocy i zastosowaniu.
 • Serwisuje aparaty słuchowe.

Czynniki wpływające na wybór aparatu słuchowego

Aparaty słuchowe różnią się między sobą. Należy wybrać taki, w którym słyszalność będzie najlepsza pod względem naturalności odbieranego dźwięku i możliwości zrozumienia mowy. Aby dostosować optymalny model, należy kierować się kilkoma czynnikami tj.:

 • stopień ubytku słuchu,
 • cechy anatomiczne – kształt ucha,
 • niedosłuch w obu uszach lub tylko jednym,
 • indywidualna sytuacja życiowa i zawodowa,
 • poziom biegłości w obsłudze urządzeń elektronicznych,
 • wygląd i estetyka zależna od potrzeb i gustów,
 • jakość dźwięku,
 • koszt.

Rodzaje aparatów słuchowych

Osoby skierowane do protetyka słuchu wykazują się lękiem i niepewnością – obawiają się, że aparat słuchowy będzie rzucał się w oczy, że będzie niewygodny, krępujący i trudny w obsłudze. Jednak nowoczesność zawładnęła również tą dziedziną elektroniki medycznej. Obecne aparaty słuchowe są niewielkich rozmiarów, co zapewnia dyskrecję i komfort użytkowania. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów tego typu urządzeń.

 • Aparaty słuchowe zauszne – ten rodzaj aparatów słuchowych jest najlepszy dla osób z niezwykle wąskim przewodem słuchowym uniemożliwiającym użytkowanie aparatu wewnątrzusznego lub dla osób z głębokim niedosłuchem. Osoby ze znacznym niedosłuchem potrzebują aparatów o dużej mocy, wyposażonych w większą baterię. Wszystkie komponenty elektroniczne umieszczone są w urządzeniu za małżowiną uszną, natomiast dźwięk przedostaje się do ucha za pośrednictwem wężyka. Ten rodzaj aparatów zapewnia maksymalne wzmocnienie dźwięku, przy czym waży tylko kilka gramów i wykazuje się dużą wytrzymałością.
 • Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE)– umieszcza się je wewnątrz małżowiny usznej i w zależności od modelu mogą być praktycznie niewidoczne. Obudowa wykonywana jest na podstawie pobranego wcześniej odlewu przewodu słuchowego i to właśnie w obudowie znajduje się cała elektronika łącznie z baterią, której wymiana jest niezwykle prosta. Aparaty wewnątrzuszne pracują z wykorzystaniem naturalnej akustyki małżowiny usznej. Ten rodzaj aparatów słuchowych bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów niedosłuchów.
 • Aparaty słuchowe głębokokanałowe (CIC) — to najmniejsze z dostępnych na rynku aparatów słuchowych. Są w zasadzie niewidoczne, dlatego tak chętnie użytkowane przez osoby ceniące sobie dyskrecję. Są też najlepszym rozwiązaniem dla osób uprawiających aktywny tryb życia. Wszystkie elementy mieszczą się w niewielkiej obudowie, którą użytkownik wkłada głęboko do przewodu słuchowego. Aparaty słuchowe głębokokanałowe spełniają swoje zadanie w niedosłuchach średnich i lekkich.

Decydując się na zakup aparatu słuchowego, należy kierować się przede wszystkim jakością urządzenia. Dobry aparat wyposażony jest w automatyczny system oczyszczający sygnał mowy z szumów, co pomaga w rozumieniu słów wypowiadanych przez rozmówców.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne