CentrumEduMed Zdrowie Jakie czynniki wpływają na wyprzenia i odparzenia?
Jakie czynniki wpływają na wyprzenia i odparzenia?
0

Jakie czynniki wpływają na wyprzenia i odparzenia?

0

Zmiany skórne nigdy nie są przyjemnym uczuciem, szczególnie gdy są widoczne i powodują natarczywe swędzenie lub ból podczas nacisku. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej wyprzeniom i odparzeniom oraz wyjaśnimy, jakie czynniki wpływają na ich powstawanie.

Jak powstają wyprzenia?

Zacznijmy od wyprzeń, czyli zmian zapalnych na skórze w postaci krost, złuszczania lub zmian wysiękowych. Mogą się one pojawiać w przestrzeniach międzypalcowych, na stopach, w fałdach pachwinowych, a nawet pod biustem. Często są one powodowane drożdżakiem Candida albicans, który jest drobnoustrojem wstępującym naturalnie w organizmie człowieka – w przewodzie pokarmowym, skórze czy błonach śluzowych. Do czasu, gdy nie pojawią się sprzyjające do jego rozwoju warunki, nie wywiera szkodliwego działania.

Co zatem musi nastąpić, aby doszło do infekcji? Czynników sprzyjających jest dużo. Są to m.in. otyłość, nadmierna potliwość, zaburzenia hormonalne, długotrwała sterydoterapia lub antybiotykoterapia, leczenie przy pomocy chemioterapii, choroba nowotworowa, cukrzyca czy AIDS. Zdarza się również, że do wyprzenia dochodzi z powodu maceracji naskórka, mikrourazów skóry lub noszenia nieprzewiewnej odzieży w warunkach wysokiej wilgotności.

Odparzenia u niemowląt i osób dorosłych

Ten ostatni czynnik – nadmierne pocenie się wraz z tarciem skóry o ubranie lub drugą powierzchnię skóry – jest również główną przyczyną odparzeń. Jest to jeden z najczęstszych problemów, jakie występują u niemowląt, ponieważ mają one bardzo wrażliwą skórę z cieniutkim ochronnym płaszczem hydrolipidowym. Ważne jest, aby dbać codzienne o higienę niemowląt poprzez zmianę pieluszki – skóra pod nią jest wilgotna, a pochodzący z moczu amoniak powoduje odparzenia w okolicach pachwin oraz pośladków.

Problemy z odparzeniami mają także osoby dorosłe. Pojawiają się one u osób z nadwagą, wykonujących regularne ćwiczenia, takich jak: bieganie, jeżdżenie na rowerze czy trening na siłowni, a najczęstszymi czynnikami w takich sytuacjach są np. nadmierna potliwość, niedokładna higiena ciała, otyłość, ale również kontakt środków kosmetycznych lub chemicznych z wrażliwą skórą – wyjaśnia specjalista z firmy Hexanova specjalizującej się w produkcji kremu oraz suchego sprayu Argotiab z nanocząsteczkami aktywnego srebra.

Uszkodzona powierzchnia skóry powinna otrzymać świeży dostęp powietrza. Należy ją również (po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu) posmarować specjalnym preparatem, który złagodzi ból i przyspieszy gojenie się rany. Jednym z takich leków jest krem Argotiab. Wspomaga on leczenie i regenerację zmian skórnych: odparzeń, wyprzeń, owrzodzeń, odleżyn, maceracji skóry czy otarć i małych ran.

5/5 - (1 vote)
Reklama ubrania medyczne