CentrumEduMed Zdrowie Inlay, onlay, overlay – nowoczesne wypełnienia protetyczne
Inlay, onlay, overlay – nowoczesne wypełnienia protetyczne
0

Inlay, onlay, overlay – nowoczesne wypełnienia protetyczne

0

Wielu z nas marzy o tym, by móc pochwalić się pięknym, białym uśmiechem. Niestety jak pokazują statystyki, większość Polaków boryka się z próchnicą zębów, która często wymaga poważnej ingerencji ze strony stomatologa. Na szczęście protetyka stomatologiczna rozwija się dynamicznie, dlatego pacjenci mają do wyboru coraz więcej rozwiązań, które pozwalają na zachowanie zębów bez znaczącego wpływu na pogorszenie estetyki uśmiechu.

Skuteczny sposób na niwelowanie skutków zaawansowanej próchnicy

Najczęściej występującą chorobą zębów jest próchnica. Według badań Ministerstwa Zdrowia z tym problemem boryka się 99,9% Polaków w wieku od 35 do 44 lat. Choroba ta prowadzi do powstawania ubytków zębowych, a ostatecznie do utraty zębów. Przy wypełnianiu dużych ubytków, zwłaszcza w uzębieniu bocznym, stomatolodzy coraz częściej zalecają pacjentom skorzystanie z tak zwanych wkładów koronowych inlay, onlay oraz overlay. Są to zazwyczaj porcelanowe uzupełnienia, które lekarz powinien idealnie dopasować przy pomocy wycisku pobranego wcześniej od pacjenta. Wkład inlay wykorzystywany jest w przypadku, kiedy konieczne jest odtworzenie jedynie powierzchni żującej zęba. Nakłady onlay oraz overlay używane są w celu zrekonstruowania także guzków osadzonych na koronach zębów – dzięki nim łatwiej nam przeżuwać pokarmy. W przeciwieństwie do typowych wypełnień koronowych, które stosuje się tylko jeżeli niezniszczona część zęba wyrasta ponad dziąsło na co najmniej 2-3 mm, wkłady protetyczne mogą zostać użyte nawet w przypadku jeszcze większych ubytków.

W jaki sposób zakładane są wypełnienia protetyczne?

Stosowanie tego typu uzupełnień wymaga specjalnych kwalifikacji. Nie wszyscy stomatolodzy mogą zaoferować nam wykonanie nakładów inlay, onlay czy overlay. A jak przebiega sam zabieg? Na początku stomatolog bada uzębienie, a następnie określa najlepszy w danym przypadku sposób wypełnienia ubytków. Jeżeli uzna wstawienie wkładu koronowego za najodpowiedniejsze wyjście, powinien przystąpić do usunięcia tkanki zniszczonej przez próchnicę. Przy użyciu narzędzi dentystycznych preparuje dno i ścianki ubytku. Potem pobiera wycisk zębów za pomocą plastycznej masy nakładanej na specjalne łyżki. Wycisk posłuży do wykonania uzupełnienia w pracowni protetycznej. Nowoczesne gabinety dentystyczne mogą zaproponować nam pobranie wycisku przy pomocy skanera wewnątrzustnego, co jest znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta. Na opracowany ubytek nakłada się uzupełnienie tymczasowe. Podczas kolejnej wizyty zostaje ono zastąpione właściwym wkładem inlay, onlay bądź overlay. Końcowym etapem jest sprawdzenie zęba pod względem funkcjonalności i estetyki oraz jego polerowanie.

Zalety wypełnień inlay, onlay oraz overlay

Korzyścią płynącą z zastosowania jednego z tych uzupełnień jest niewątpliwie fakt, że pozostanie ono w jamie ustnej przez długie lata i w przeciwieństwie do tradycyjnych wypełnień światłoutwardzalnych, istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że wypadnie. Za pomocą protetycznych uzupełnień można niwelować nawet bardzo duże ubytki, powstałe w wyniku głębokiej próchnicy. Całe leczenie zamyka się w dwóch lub trzech wizytach u stomatologa.

źródło: mcs-przychodnia.pl – implanty stomatologiczne Warszawa

Rate this post
Reklama ubrania medyczne