CentrumEduMed Zdrowie Jak dbać o zęby po wszczepieniu implantów?
0

Jak dbać o zęby po wszczepieniu implantów?

0

Implant zęba to tytanowa śruba o określonym kształcie, na której opiera się porcelanowa korona protetyczna. Specjalnie przygotowana powierzchnia śruby jest przez implantologa wprowadzana do kości żuchwy lub szczęki w miejsce utraconego korzenia zęba. Implanty stomatologiczne są obecnie najnowocześniejszą formą uzupełniania braków zębowych, dzięki której uzyskuje się maksymalny komfort i estetykę. Tytan jest metalem, który nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce i odrzucany, ale łączy się z tkankami w procesie osteointegracji. Żeby implanty przez lata zachowały swoje właściwości, należy o nie dbać na równi z zębami naturalnymi.

Troska o implanty zębów tuż po wszczepieniu

Najważniejsze w tym czasie jest zadbanie o sterylność miejsca wykonania zabiegu, żeby uniemożliwić bakteriom przedostanie się do rany. Przez pierwsze dwie godziny po wykonaniu zabiegu nie należy nic jeść ani pić. Po tym czasie można wprowadzić jedynie chłodną wodę. Pierwszy posiłek można spożyć najwcześniej 4 godziny po wszczepieniu. Wskazane jest, żeby w pierwszej dobie pokarm był chłodny i półpłynny. Po 24 godzinach można zjeść ciepły posiłek. W celu uniknięcia osadu na ranie pozabiegowej, warto przez kilka dni zrezygnować z dań nabiałowych i mącznych. W pierwszej dobie nie należy szczotkować miejsca wykonania zabiegu ani płukać ust, z kolei palacze powinny zaprzestać palenia na okres przynajmniej trzech dni. Po siedmiu dniach od zabiegu pacjent powraca do normalnego funkcjonowania.

Konsekwencje braku właściwej higieny po wszczepieniu implantu

Nieodpowiednia higiena lub jej brak może prowadzić do stanu zapalnego, który obejmie miękkie i twarde tkanki otaczające implanty dentystyczne (tzw. periimplantitis). Skutkować to może problemami w integracji wszczepionego implantu z kością albo doprowadzić do obniżenia się linii dziąsła i zaniku kości. Powoduje to nieestetyczne odsłonięcie metalowej powierzchni implantu. Permanentny stan zapalny i zaniedbania higieny zębów mogą doprowadzić nawet do odrzucenia implantu.

Codzienna higiena zębów po wszczepieniu implantu

Z uwagi na to, że między wszczepionym zębem a dziąsłem zatrzymują się pokarm i bakterie, implanty zębów są w równym stopniu narażone na infekcje jak zęby naturalne. W związku z tym należy usuwać resztki pokarmowe przez nitkowanie i szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), zwracając szczególną uwagę na czyszczenie tylnych zębów. Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest szczególnie ważne, ponieważ korona na implancie schodzi bardzo głęboko pod dziąsło, co stwarza idealne warunki do zalegania resztek pokarmu. Jeżeli nie usuniemy nitką zalegającej pod dziąsłem płytki nazębnej przekształci się ona w trudny do usunięcia kamień. Elektryczna szczoteczka pozwoli nam łatwiej utrzymać zęby w czystości, ponieważ wibracje mogą lepiej usunąć płytkę nazębną poniżej linii dziąseł. Nie należy płukać zębów kwaśnymi fluorkami, ponieważ te substancje mogą rozkładać materiały ochronne na implancie. Do likwidacji bakterii w jamie ustnej zaleca się stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu płynów. Istnieją również irygatory stomatologiczne, akcesoria, dzięki którym można płukać zęby wodą pod ciśnieniem. Ważne są także regularne wizyty u dentysty, podczas których stomatolog wyczyści kamień nazębny, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz wykona zdjęcie rentgenowskie kości.

Chociaż korony na implantach nie będą powodować problemów z próchnicą, demineralizacją szkliwa czy nadwrażliwością, należy o nie dbać podobnie jak o naturalne zęby. Zaniedbania w kwestii właściwej, systematycznej higieny implantów, mogą grozić nawet ich utratą. Tylko właściwa troska jest gwarancją zachowania pięknego, pełnego uśmiechu przez długie lata.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny

Rate this post
Reklama ubrania medyczne