CentrumEduMed Dieta Jak żyć z cukrzycą typu 1?
Jak żyć z cukrzycą typu 1?

Jak żyć z cukrzycą typu 1?

0

Diagnoza: cukrzyca typu 1 bardzo często wywraca do góry nogami całe dotychczasowe życie. Początek zachorowania ma miejsce zwykle między 10 a 14 rokiem życia. Dla młodego pacjenta informacja o chorobie często jest również brzemieniem psychicznym. Jak mądrze dbać o zdrowie dziecka i wspierać je w chorobie? Podpowiadamy.

Cukrzyca typu 1 – bardzo ważne wsparcie rodziny

Doświadczenia zebrane przez lekarzy bardzo często pokazują, że przy leczeniu cukrzycy typu 1. zwłaszcza u najmłodszych pacjentów w wielu przypadkach rolę odgrywają również aspekty psychiczne. Nastolatkowie mogą czuć się zawstydzeni wysokim poziomem glukozy we krwi i unikać sprawdzania jej poziomu, ukrywać objawy cukrzycy i zaniedbywać kwestie związane z leczeniem. Niestety, często podczas monitorowania poziomu cukru dochodzi do rodzinnych kłótni o jej poziom, rodzice obwiniają dzieci o niewłaściwą dietę i liczne zaniedbania. Bardzo ważne jest, by rodzice cukrzyka nie zawstydzali go i nie wpędzali w kompleksy. Zamiast krzyczeć i straszyć często o wiele lepiej jest stosować pozytywne komunikaty – chwalić za wykonanie testu, odwagę, czy przyjmowanie insuliny.  To ważne, by dziecko czy nastolatek czuł wsparcie i wiedział, że przy zmianie trybu życia może znacząco poprawić jego jakość.

Jak poprawić jakość swojego życia przy cukrzycy typu 1?

W leczeniu cukrzycy typu 1 najważniejsze jest regularne podawanie insuliny za pomocą podskórnych wstrzyknięć. Należy pamiętać jednak o tym, że także inne czynniki mają fundamentalny wpływ na zdrowie cukrzyka. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • Liczenie spożywanych węglowodanów – na początku obliczanie wymienników węglowodanowych może wydawać się nieco skomplikowane i pracochłonne. W tym celu warto ważyć spożywane produkty i wykorzystywać informacje udostępniane przez producentów na opakowaniach produktów lub gotowe tabele dostępne w Internecie. Z czasem, gdy wypracujemy sobie „swój system” stanie się to bardziej intuicyjne, a informacje o naszych ulubionych produktach będziemy znać na pamięć.
  • Regularne badanie poziomu cukru we krwi – chorzy leczeni regularnymi wstrzyknięciami powinni wykonywać pomiar glukozy co najmniej 3-4 dni w tygodniu. Może być jednak konieczniejsze nawet częstsze codzienne wykonywanie profilu stężenia glukozy na czczo i po każdym posiłku – należy w tej kwestii kierować się zaleceniami lekarza.
  • Aktywność fizyczna – co najmniej 30 minut ruchu każdego dnia. Trening nie musi być wyczerpujący czy skomplikowany – o wiele ważniejsza jest systematyczność.

Dieta przy cukrzycy typu 1 – nie musi być nudna i monotonna

Jedną z najważniejszych kwestii przy cukrzycy typu 1 jest utrzymania właściwej diety. Wbrew pozorom, nie musi ona wcale być nudna ani monotonna. Wymaga jednak pewnej zmiany myślenia o odżywianiu i przygotowywaniu posiłków. Warto odwiedzić specjalny sklep dla cukrzyków, gdzie znajdziemy dużą różnorodność produktów odpowiednich dla osób cierpiących na cukrzycę.

Warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje diet dla cukrzyków, często ustalane indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem w zależności od przebiegu choroby, wieku, płci i masy ciała. Zwykle cukrzycy przyjmują od 5 do 7 posiłków dziennie o stałych, regularnych porach. Najważniejsze jest jednak pilnowanie indeksu glikemicznego spożywanych pokarmów, zawartości węglowodorów, a także kaloryczności potraw (choć w przypadku cukrzycy typu 1 nie zawsze istnieje konieczność znacznej redukcji wagi).  Posiłki warto komponować w oparciu o produkty zawierające dużo błonnika, chude mięso, mleko, warzywa i niektóre owoce, a także produkty przyrządzane na parze. Należy unikać białego pieczywa, ziemniaków, makaronów, tłustego nabiału i mięsa, napojów gazowanych i większych ilości alkoholu.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne