Nie od dziś wiadomo, że piękne zęby i promienny uśmiech mogą otworzyć wiele drzwi. Jednak w życiu bywa, że z różnych powodów, najczęściej zupełnie od nas niezależnych, nasze zęby nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście nie jest to jeszcze koniec świata. Przy obecnym stanie stomatologii można bez większego problemu uzyskać piękny uśmiech. Jednym ze sposobów na piękne, równe, białe zęby są licówki. Podpowiadamy, czym właściwie są licówki, kto może się na nie zdecydować i jak to wszystko wygląda w praktyce.
Licówki receptą na piękny uśmiech
Każdy marzy o pięknym, perfekcyjnym uśmiechu niczym z reklam past do zębów. Jednak nie każdego natura obdarzyła idealnymi zębami. Czasem zęby łamią się czy kruszą, a do tego mają skłonność do przebarwień, między innymi na skutek picia kawy, i nawet częste ich wybielanie na pomaga na tyle, na ile byśmy tego chcieli. Na szczęście jest na to rada. Doskonałym rozwiązaniem jest inwestycja w licówki na zęby. Wykazują one niebywale długą żywotność, nie psują się, a do tego wykonane dobrze i z trwałych materiałów nie przebarwiają się, nie kruszą oraz zapewniają idealny uśmiech.
Czym dokładnie są licówki na zęby?
Licówka to dość cienki płatek, który po uprzednim przygotowaniu zęba zostaje przyklejony na jego powierzchni. W tej sposób zostają zamaskowane wszelkie niedoskonałości uzębienia. Dodatkowo zastosowanie licówek na zęby pozwala na dowolne modyfikowanie kształtu zębów. Przy pomocy licówek można również całkowicie zamaskować diastemę. Warto pamiętać, że specjalista zajmujący się zakładaniem licówek na zęby dobiera kształt, długość, szerokość i wygląd licówek do aparycji konkretnego pacjenta. Podobnie jak nie ma dwóch takich samych twarzy, tak i zęby mają bardzo indywidualne cechy u każdego człowieka. Odpowiedni dobór licówek gwarantuje, że będą one wyglądały naturalnie i atrakcyjnie. Najbardziej trwałe oraz najpowszechniejsze są licówki porcelanowe, jednak do wyboru są także licówki akrylowe oraz kompozytowe.
Czy licówki na zęby to rozwiązanie dla każdego?
Na ulotce każdego leku możemy znaleźć listę przeciwwskazań do stosowania. Podobnie w przypadku każdego zabiegu, również stomatologicznego, musimy upewnić się, że może on zostać u nas wykonany. W przypadku licówek przeciwwskazań jest niewiele, jednak należy je poznać. Jednym z najważniejszych jest skłonność do ścierania zębów oraz występowanie objawów bruksizmu, potocznie nazywanego zgrzytaniem zębami. Warto jednak pamiętać, że bruksizm jest przypadłością, którą z powodzeniem można leczyć. Po przeprowadzeniu takiego leczenia i wyeliminowaniu przypadłości śmiało można zdecydować się na licówki na zęby. Przeciwwskazaniem do założenia licówek na zęby jest także paradontoza. Zaleca się również niezakładanie licówek na zęby, na których przeprowadzane było leczenie kanałowe, oraz na zęby martwe.
Jak zakładane są licówki?
Aby założyć licówki na zęby, wymagane jest uprzednie wyleczenie zębów. Następnie jest pobierany wycisk zębów, a na jego podstawie dokładnie dobierany jest kształt i wygląd licówek, czyli nowego uśmiechu. Taki projekt musi zostać obejrzany i zaakceptowany przez pacjenta. Tymczasowe licówki są zakładane jeszcze bez spiłowywania zębów i pacjent oswaja się z nimi przez kilka dni, aby podjąć ostateczną decyzję. Licówki ostateczne zakładane są w znieczuleniu miejscowym. Wymagane jest spiłowanie około pół milimetra szkliwa. Następnie na tak przygotowane zęby zakładane są i cementowane licówki.
Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny i implantologiczny